Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)
16.10.2020
Category: Które Mogą
Kapitalizacja rynkowa
Wolumen (24h)
Podaż w obiegu
Maksymalna podaż

O Bitcoinie

Bitcoin to zdecentralizowana kryptowaluta, pierwotnie opisana w białej księdze z 2008 roku przez osobę lub grupę osób, używając aliasu Satoshi Nakamoto. Został uruchomiony wkrótce potem, w styczniu 2009 roku.

Bitcoin jest walutą online typu peer-to-peer, co oznacza, że ​​wszystkie transakcje odbywają się bezpośrednio między równymi, niezależnymi uczestnikami sieci, bez potrzeby jakiegokolwiek pośrednika, który by je zezwalał lub ułatwiał. Bitcoin został stworzony, zgodnie z własnymi słowami Nakamoto, aby umożliwić „wysyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez przechodzenia przez instytucję finansową”.

Niektóre koncepcje podobnego rodzaju zdecentralizowanej waluty elektronicznej poprzedzają BTC, ale Bitcoin wyróżnia się tym, że jest pierwszą w historii kryptowalutą, która weszła do rzeczywistego użytku.

Kim są założyciele Bitcoin?

Oryginalny wynalazca Bitcoin jest znany pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Od 2020 roku prawdziwa tożsamość osoby – lub organizacji – stojącej za aliasem pozostaje nieznana.

31 października 2008 r. Nakamoto opublikował raport dotyczący Bitcoina, w którym szczegółowo opisano, w jaki sposób można wdrożyć walutę online typu peer-to-peer. Zaproponowali wykorzystanie zdecentralizowanej księgi transakcji spakowanych w partiach (zwanych „blokami”) i zabezpieczonych algorytmami kryptograficznymi – cały system zostałby później nazwany „blockchain”.

Zaledwie dwa miesiące później, 3 stycznia 2009 roku, Nakamoto wydobył pierwszy blok w sieci Bitcoin, znany jako blok genesis, uruchamiając w ten sposób pierwszą na świecie kryptowalutę.

Jednak chociaż Nakamoto był oryginalnym wynalazcą Bitcoina, a także autorem jego pierwszej implementacji, przez lata wiele osób przyczyniło się do ulepszenia oprogramowania kryptowaluty poprzez łatanie luk i dodawanie nowych funkcji.

W repozytorium kodu źródłowego Bitcoina na GitHubie znajduje się ponad 750 współtwórców, z których niektórzy to Wladimir J. van der Laan, Marco Falke, Pieter Wuille, Gavin Andresen, Jonas Schnelli i inni.

Co sprawia, że ​​Bitcoin jest wyjątkowy?

Najbardziej wyjątkowa zaleta Bitcoina polega na tym, że była to pierwsza kryptowaluta, która pojawiła się na rynku.

Udało mu się stworzyć globalną społeczność i dać początek zupełnie nowej branży milionów entuzjastów, którzy tworzą, inwestują, handlują i używają Bitcoin i innych kryptowalut w życiu codziennym. Pojawienie się pierwszej kryptowaluty stworzyło koncepcyjne i technologiczne podstawy, które następnie zainspirowały rozwój tysięcy konkurencyjnych projektów.

Cała branża kryptowalut – warta obecnie ponad 300 miliardów dolarów – opiera się na pomyśle realizowanym przez Bitcoin: pieniądze, które mogą być wysyłane i odbierane przez każdego, w dowolnym miejscu na świecie, bez polegania na zaufanych pośrednikach, takich jak banki i firmy świadczące usługi finansowe.

Dzięki swojej pionierskiej naturze BTC pozostaje na szczycie tego energicznego rynku po ponad dekadzie istnienia. Nawet po tym, jak Bitcoin stracił swoją niekwestionowaną dominację, pozostaje największą kryptowalutą, z kapitalizacją rynkową, która wahała się między 100-200 mld USD w 2020 r., W dużej mierze dzięki wszechobecności platform, które zapewniają przypadki użycia BTC: portfele, giełdy, usługi płatnicze, gry online i nie tylko.

Powiązane strony :

Szukasz danych rynkowych i blockchain dla BTC? Odwiedź naszą wyszukiwarkę bloków.

Chcesz kupić Bitcoin? Skorzystaj z przewodnika CoinMarketCap.

Ile Bitcoinów jest w obiegu?

Całkowita podaż Bitcoina jest ograniczona przez jego oprogramowanie i nigdy nie przekroczy 21 000 000 monet. Nowe monety powstają podczas procesu zwanego „wydobyciem”: gdy transakcje są przekazywane przez sieć, są one odbierane przez górników i pakowane w bloki, które z kolei są chronione przez złożone obliczenia kryptograficzne.

W ramach rekompensaty za wydanie swoich zasobów obliczeniowych górnicy otrzymują nagrody za każdy blok, który pomyślnie dodają do łańcucha bloków. W momencie uruchomienia Bitcoin, nagroda wynosiła 50 bitcoinów za blok: ta liczba zmniejsza się o połowę przy każdych 210 000 wydobywanych nowych bloków – co zajmuje sieci około czterech lat. Od 2020 roku nagroda blokowa została zmniejszona o połowę trzykrotnie i obejmuje 6,25 bitcoinów.

Bitcoin nie został wcześniej wydobyty, co oznacza, że ​​żadne monety nie zostały wydobyte i / lub rozprowadzone między założycielami, zanim zostały udostępnione publicznie. Jednak w ciągu pierwszych kilku lat istnienia BTC konkurencja między górnikami była stosunkowo niska, co pozwoliło najwcześniejszym uczestnikom sieci zgromadzić znaczne ilości monet poprzez regularne wydobywanie: uważa się, że sam Satoshi Nakamoto posiada ponad milion Bitcoinów.

Jak jest zabezpieczona sieć Bitcoin?

Bitcoin jest zabezpieczony algorytmem SHA-256, który należy do rodziny algorytmów haszujących SHA-2, z którego korzysta również jego fork Bitcoin Cash (BCH), a także kilka innych kryptowalut.

Gdzie można kupić [Bitcoin] ([BTC])?

Bitcoin jest pod wieloma względami niemal synonimem kryptowaluty, co oznacza, że ​​można go kupić lub sprzedać na praktycznie każdej giełdzie kryptowalut – zarówno za pieniądze fiducjarne, jak i inne kryptowaluty. Niektóre z głównych rynków, na których dostępny jest handel BTC, to:

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutą, skorzystaj z prostego przewodnika CoinMarketCap dotyczącego kupowania Bitcoinów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy