Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych jest rekordowo niskie i co to oznacza dla kupujących domy

17.02.2021

Na niespokojnych światowych rynkach oprocentowanie kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych osiągnęło dno. Daje to niewielką przewagę w obliczu całej niepewności dla nowych nabywców domów lub właścicieli domów, którzy chcą refinansować swoje domy: rekordowe historycznie niskie poziomy mogą ostatecznie zaoszczędzić im dziesiątki tysięcy odsetek przez cały okres ich kredytów hipotecznych.

Jest to zniuansowana sytuacja w potencjalnie małym oknie czasowym, ale jeśli Amerykanie chcą wejść na drabinę nieruchomości, kupić nieruchomość inwestycyjną lub zapewnić sobie niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego, teraz jest na to czas.

Oto pięć rzeczy, które właściciele domów i potencjalni nabywcy domów powinni wiedzieć o obecnych niskich oprocentowaniu kredytów hipotecznych.

1. Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych jest teraz tak niskie?

Krótko mówiąc, oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu jest ściśle powiązane z rynkiem akcji i sytuacją gospodarczą. Kiedy giełda jest chwiejna – a ostatnio znajdowała się na przerażającej spirali spadkowej – inwestorzy zamiast tego przenoszą swoje pieniądze na rynek obligacji skarbowych USA. Obligacje skarbowe są uważane za bezpieczniejszą inwestycję, ponieważ są emitowane przez rząd USA.

Ostatecznie dochody ze środków skarbowych (lub zwrot, jaki inwestor uzyskuje z obligacji) są powiązane z oprocentowaniem kredytów hipotecznych. Wraz ze wzrostem rentowności obligacji skarbowych rosną stopy procentowe. A gdy dochody spadają, na przykład w wyniku wzrostu cen obligacji w wyniku napływu inwestycji, spadają stopy procentowe.

Nic dziwnego, że oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie spadło – z 3,71 procent w lutym do 3,29 procent w marcu – ponieważ dochód z 10-letnich obligacji skarbowych również spadł w tym okresie.

Przy niższych oprocentowaniu kredytów hipotecznych konsumenci są zachęcani do kupowania domów, co jest dobrą wiadomością, ponieważ może pomóc wzmocnić gospodarkę w tym burzliwym czasie.

2. Jak niskie spadły oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło najniższy poziom na początku marca 2020 r., Osiągając najniższy poziom w historii od 1971 r., Kiedy Freddie Mac rozpoczął badanie podstawowego rynku kredytów hipotecznych.

„Przeciętny 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu osiągnął w tym tygodniu rekordowy poziom 3,29%, najniższy poziom w prawie 50-letniej historii. … Biorąc pod uwagę te silne wskaźniki stóp i sprzedaży, a także niedawne wzrosty liczby nowych budów, jasne jest, że rynek mieszkaniowy nadal jest pozytywną siłą dla całej gospodarki – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddiego Maca, w komunikacie z marca 5.

Tydzień wcześniej, pod koniec lutego, stopy procentowe wynosiły 3,45 procent, a rok temu w tym czasie 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wynosił średnio 4,41 procent.

Tymczasem 15-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu wynosiły średnio 2,79 proc., W porównaniu z 2,95 proc. Tydzień wcześniej – rok temu 3,83 proc.

3. Ile to równa się oszczędnościom?

Według Realtor.com, gdyby właściciele domów zabezpieczyli 30-letnią pożyczkę o stałym oprocentowaniu na 300 000 dolarów domu na 3,29 procent, zaoszczędziliby około 159 dolarów miesięcznie w porównaniu z oprocentowaniem oferowanym rok temu. A przez cały okres 30-letniego kredytu hipotecznego może to łącznie przynieść ponad 57 000 USD oszczędności.

4. Czy pozostaną tak nisko?

Konsumenci i analitycy rynku nieruchomości patrzyli z zapartym tchem, zastanawiając się, czy stopy procentowe mogą spaść jeszcze niżej. Niektórzy spekulowali, że stopy procentowe mogą spaść nawet do niskiego do średniego przedziału 2 procent po trajektorii spadku stóp.

Jednak Freddie Mac poinformował 12 marca, że ​​oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło do 3,36 procent w przypadku 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu i 2,77 procent w przypadku 15-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Rok temu znajdowały się na odpowiednio 4,31 i 3,76 proc.

Są to nadal znacząco niskie stopy procentowe. Ale dlaczego się podkradli? Krótko mówiąc, pożyczkodawcy musieli podnieść stopy procentowe, choćby po to, aby poradzić sobie z popytem, ​​na który napotkali w obliczu historycznie niskich stóp procentowych.

Wraz z rekordowo niskim poziomem nadeszła rekordowa liczba wniosków o nowe kredyty hipoteczne i refinansowanie. Stowarzyszenie Banków Hipotecznych poinformowało 11 marca, że ​​liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 55,4 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem. Refinansowanie stanowiły większość wniosków, które wyniosły 76,5 procent, w porównaniu z 66,2 procent w poprzednim tygodniu. Od lutego liczba wniosków o kredyt hipoteczny na nowe domy wzrosła o 25,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

5. Co powinni zrobić potencjalni nabywcy lub obecni właściciele domów?

Eksperci od nieruchomości sugerują, że warto wykorzystać obecne niskie stopy procentowe. Chociaż mogą spaść niżej, istnieje ryzyko, że też zaczekasz. Oprocentowanie kredytów hipotecznych może wzrosnąć z dnia na dzień, jeśli na przykład naukowcy szybko zaczną pracować nad opracowaniem szczepionki, która może wskazywać na koniec epidemii. Z drugiej strony stopy procentowe mogą ulegać dalszym wahaniom, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy.

Biorąc pod uwagę wzrost liczby wniosków o kredyt hipoteczny, potencjalni nabywcy powinni działać szybko, aby znaleźć się w kolejce do zablokowania niskiej stopy procentowej. Pożyczkobiorcy powinni oczekiwać około ośmiu do 10 dni dłużej niż przeciętnie na zamknięcie swoich pożyczek. Może to zająć do 55 dni lub więcej na zamknięcie pożyczki.

Jeśli zdecydujesz się ubiegać o nową pożyczkę lub refinansowanie, ważne jest, aby najpierw ustawić swoje kaczki z rzędu. Zbierz dokumenty i sprawdź, czy Twoja zdolność kredytowa jest najlepsza, aby zapewnić niski kurs. W niektórych przypadkach pożyczkodawcy zapewniają 90-dniowe blokady stóp, aby zapewnić swoim klientom niższą stawkę.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​stopy powinny w większości pozostać niskie.

„Ponieważ pożyczkodawcy radzą sobie z falą wniosków i zarządzają pojemnością, oprocentowanie kredytów hipotecznych prawdopodobnie ustabilizuje się, ale na razie pozostanie na niskim poziomie – powiedział Joel Kan, wiceprezes ds. Prognoz gospodarczych i branżowych w Stowarzyszeniu Bankowców Hipotecznych. „To z kolei pomoże kredytobiorcom, którzy tej wiosny chcą refinansować lub kupić dom.

Carmen Chai to wielokrotnie nagradzana kanadyjska dziennikarka, która mieszkała i relacjonowała w dużych miastach, takich jak Vancouver, Toronto, Londyn i Paryż. W przypadku NewHomeSource Carmen obejmuje różne tematy, w tym ubezpieczenia, kredyty hipoteczne i nie tylko.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy