Eksport ofert z Polski będzie rósł rocznie o ok. 7 proc. – dzięki outsourcingowi

🕓 24.07.2019
📂 Finanse
👁 240
🗨
Eksport usług w Polsce - prognozy

Eksport usług z Polski będzie rósł rocznie po tempie ok. 7 proc. podczas następnych 15 czasów, podczas gdy eksport towarów zostanie wzrastał w tym okresie w tempie 5 proc. rocznie - poinformował po opublikowanym w poniedziałek raporcie „Global Trade Forecast” pula HSBC.

W komunikacie dotyczącym raportu wyjaśniono, że jest on poświęcony perspektywom międzynarodowej wymiany handlowej. Na raz pierwszy zawiera także prognozy i wnioski odnoszące się do sektora usług.

– Zgodnie ze światowymi trendami eksport usług z Naszego kraju będzie rósł w tempie ok. 7 proc. rocznie w najbliższym 15-leciu, szybciej niż eksport towarów (ok. 5 proc. rocznie), wypływa z prognoz opracowanych przez instytut analityczny Oxford Economics na zlecenie banku HSBC – napisano w komunikacie.

Wyjaśniono, że pomoce stanowią obecnie ok. 1/5 całkowitego eksportu z Polski, a połowa z tego to transport i oferty turystyczne.

– Ma wówczas związek z istotną rolą, jaką Polska odgrywa po łańcuchu dostaw niemieckich firm i w przepływie towarów ze Wschodu na Zmierzch Europy. Ważną siłą napędową przepływu tych usług są również Polacy mieszkający za granicą, którzy odwiedzają ojczyznę przy różnych okazjach. Postępowi turystyki sprzyja także progres klasy średniej i niedrogich linii lotniczych, a też niższe ceny ropy naftowej – powiedział cytowany po komunikacie dyrektor departamentu bankowości korporacyjnej HSBC Bank Nasze państwo Sebastian Szaudel.

Outsourcing usług

Zaznaczono, że udział transportu i turystyki stopniowo maleje (z 52 proc. po 2010 r. do 49 proc. w 2015 r. ) na rzecz usług biznesowych i teleinformatycznych. Podług raportu Polska już dzisiaj jest „zagłębiem” tego wariantu usług, o czym świadczą tworzone tutaj kolejne centra usług.

Według cytowanego w komunikacie dyrektora finansowego Grupy Pracuj Gracjana Fiedorowicza, tego typu centrów wynika na naszym portalu coraz więcej jak i również coraz częściej lokują hałasuje u nas firmy cudzoziemskie.

Pod naszym względem Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i wciąż jest bardzo fascynująca dla inwestorów. W naszym kraju tego typu centrów jest nieopodal 950, a ponieważ specjalizacja ta rozwija się skokowo, przewiduje się, że podczas kolejnych czterech lat fuchę w sektorze BPO/SSC (outsourcing procesów biznesowych i centra usług wspólnych - PAP) znajdzie nawet 300 tyś osób. Obecnie główny obręb świadczonych przez te centra usług to obsługa klienta, działania z obszaru INFORMATYKĄ oraz zaawansowane procesy finansowo-księgowe – wskazał Fiedorowicz.

Nearshoring - Polska vs Indie

Zdaniem HSBC w pracach nad produktem o inwestycje zagraniczne czy kontrakty na eksport propozycji Polska z powodzeniem walczy z globalnymi potęgami usługowymi. O ile kraje azjatyckie odgrywają ważną rolę w przeniesieniu produkcji do innego państwa, a następnie imporcie, o tyle Polska wygrywa w „nearshoringu”. – Jest to sytuacja, w jakiej przedsiębiorstwa postanawiają się na outsourcing ofert do nieodległych lokalizacji, bez dużych różnic czasowych, co ułatwia zarządzanie projektami jak i również równoważy wyższe koszty robocie w Polsce w porównaniu na przykład z Indiami – wyjaśnił Szaudel.

Na korzyść rozwoju centrów usług w Polsce działa również nasza obecność po UE oraz otoczenie tematyczne w kraju (m. in. ochrona danych i jakości intelektualnej, rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna i szeroka gama dostępnych produktów finansowych). Zaznaczono oprócz tego, że polscy usługodawcy rozkręcają ofertę w kierunku więcej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, za pomocą czemu Polska ewoluuje z kraju eksportującego proste posługi do pozycji dostawcy więcej złożonych.

Jak spostrzeżono w komunikacie, stopniowo przerabia się nie tylko gatunek eksportowanych usług, ale też główne rynki zbytu. Podczas gdy w 2010 roku 38 proc. polskich usług eksportowanych trafiało do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, udział tych rynków spadł do odwiedzenia 35 proc. w 2015 roku.

Europa lub Azja

Autorzy raportu zaznaczyli, że choć kraje Europy Zachodniej pozostaną głównym rynkiem docelowym również dla przepływów towarowych z Polski, udział takich krajów jak Niemcy, Republika francuska i Wielka Brytania przy eksporcie towarów z Naszego kraju będzie jednak malał w rzecz szybko rozwijających się rynków wschodzących, takich jak Wietnam, Chiny, Indie, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W strukturze towarowej polskiego eksportu nadal będą dominowały maszyny przemysłowe i sprzęt transportowy. W dłuższym okresie na znaczeniu będzie rósł eksport sprzętu teleinformatycznego (ICT), spadało będzie natomiast istota towarów, których produkcja wymaga dużych nakładów pracy, jakim sposobem np. tekstylia czy wyroby drewniane.

Import do odwiedzenia Polski również będzie zdominowany przez maszyny i urządzenie transportowy, niemniej ważną kategorią towarów importowanych będzie w przyszłości stanowiła także aparatura naukowa i sprzęt ICT. – W związku spośród modelem wzrostu gospodarczego po Polsce opartym na konsumpcji dobre są również strony dla importu odzieży jak i również obuwia. W ujęciu geograficznym, Chiny pozostaną drugim największym partnerem importowym Polski. Niemcy będą tracili na znaczeniu na rzecz azjatyckich zbytów wschodzących – prognozuje HSBC.

Do zagrożeń na rzecz dalszego rozwoju handlu zagranicznego Polski zaliczono osłabienie postępu chińskiej gospodarki. Może wówczas bowiem w niekorzystny sposób wpłynąć na tempo wzrostu innych azjatyckich gospodarek na temat licznych populacjach z rosnącymi potrzebami w zakresie konsumpcji usług. Istotnym czynnikiem zaryzykowania jest też rozwój kwestii politycznej w UE, szczególnie uwzględniając decyzję o wyjściu ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii, która jest ważnym partnerem gospodarczym Polski.

Z perspektywy przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych sytuacja poniższa tworzy jednocześnie pewne okazje dla Polski, w wypadku odpływu inwestycji z Uk w rzecz innych krajów Ue. Na tej kwestii mogą skorzystać w szczególnie branża motoryzacyjna i finansowa – dodano.

Polska a reszta świata

Raport twierdzi, że dynamika wzrostu towarowej wymiany handlowej na kuli ziemskiej była słaba w 2015 roku i prawdopodobnie nie ulegnie poprawie w naszym roku. Autorzy raportu wiarę widzą w handlu posługami, który rozwija się pospieszniej dzięki spadającym kosztom transportu, postępowi technologicznemu, liberalizacji regulacji oraz coraz większemu popytowi na usługi ze strony www rozrastającej się globalnej klasy średniej.

Według raportu szczególnie dynamicznie rozwija się eksport usług biznesowych a także usług teleinformatycznych. W latach 2000-2015 eksport tego wariantu usług na świecie rósł w średnim tempie właściwie 9 proc. i 12 proc. rocznie.

Tagi: eksport posługi polski eksport Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: davomrmac
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Ekspert: cyberszpiedzy atakują polskie firmy energetyczne  Informacje
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego…...
Eksperci domagają się zmian przy przepisach dot. opiekunek po Niemczech  Ze świata
Ruszają największe rynki przemysłowe świata. Polskie przedsiębiorstwa stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na erotycznym. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano więcej niż 50 "niemieckich" lotów…...
Echo Look Amazon - zdolna kamera
Amazon zaprezentował Echo Look, sterowaną głosem kamerę, która wyrządzi ci zdjęcie i oceni stylizację. Naturalnie jeszcze z kolei zapłacisz. Pomysł, słusznie skądinąd, może wywołać gęsią skórkę. Ale jest też dobitnym świadectwem…...
E-dowody od marca. Miała być rewolucja, a jak stanie się w praktyce?  Skład PIENIĄDZE
Od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody własne z warstwą elektroniczną. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że oryginalne dowody w tym r. otrzyma 1-1, 5 miliona Polaków. Samo wyprodukowanie kart z warstwą…...
Dymisja prezesa Sądu Apelacyjnego
Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego, Krzysztof Sobierajski, złożył rezygnację. Dymisja ma związek ze kwestią przywłaszczenia ponad 10 mln zł i śledztwem rzeszowskiej prokuratury. - Nie dopuściłem się żadnych prac przestępczych…...
Druga niedziela bez handlu
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są rezultaty rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja niewielkich sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...
Donald Trump wzmacnia dolara. Ustawa budżetowa przeszła przez Senat
W czwartek późnym wieczorem w amerykańskim Senacie udało się wybrać projekt ustawy budżetowej w rok fiskalny 2018, jakie możliwości bardzo przybliża oczekiwaną poprzez rynki reformę podatków. - To ogromny sukces Republikanów…...
Nie znaleziono