Kiedy powinieneś, nie podawaj swojego numeru ubezpieczenia społecznego

17.02.2021

24 lutego 2010

Podsumowanie

Niektórzy, z którymi prowadzisz interesy, potrzebują tego dziewięciocyfrowego numeru, inni nie. Wydawaj to zbyt często, a zapragniesz kradzieży tożsamości

Treść tej strony jest aktualna na dzień opublikowania; Jednak niektóre z naszych ofert partnerskich mogły wygasnąć. Zapoznaj się z naszą listą najlepszych kart kredytowych lub skorzystaj z naszego narzędzia CardMatch , aby znaleźć karty dopasowane do Twoich potrzeb.

Niezbędne lektury, dostarczane co tydzień

Zasubskrybuj, aby co tydzień otrzymywać najważniejsze wiadomości tygodnia w swojej skrzynce odbiorczej.

Twoja podróż kartami kredytowymi jest już oficjalnie w toku.

Miej oko na swoją skrzynkę odbiorczą – wkrótce wyślemy Twoją pierwszą wiadomość.

Jeśli jesteś jak większość Amerykanów, rozdajesz to zbyt często.

„Podobnie jak w przypadku wielu procedur w świecie biznesu, Twój numer ubezpieczenia społecznego jest czymś, o co prosi wiele firm, więc nikt tak naprawdę go nie kwestionuje – mówi James Van Dyke, prezes Javelin Strategy & Research, firmy badawczej zajmującej się usługami finansowymi tematy. „Jednak podawanie numeru ubezpieczenia społecznego jest praktyką, nad którą konsumenci powinni się dobrze zastanowić.

Przykład: Niedawny raport dotyczący strategii i badań Javelin – badanie ID Fraud Survey z 2009 roku – wykazał, że wśród ofiar kradzieży tożsamości 38 procent stwierdziło, że sprawca uzyskał numer ubezpieczenia społecznego i użył go w przestępstwie. „Z pewnością logiczne jest stwierdzenie, że można wyeliminować 38 procent ryzyka kradzieży tożsamości, ograniczając dostęp do numeru ubezpieczenia społecznego – mówi Van Dyke.

„Proszę o numer ubezpieczenia społecznego

Jednak mówienie tego i robienie tego to dwie różne rzeczy. Wiele formularzy, które napotykasz w ciągu dnia – w gabinetach lekarskich, u dentysty, w szkole Twojego dziecka – wymaga podania numerów ubezpieczenia społecznego. Sprzedawcy mogą również o to prosić, przyjmując czek do zapłaty lub przed wydaniem uprawnień do realizacji czeku. Potencjalni pracodawcy również tego potrzebują, a nawet mogą chcieć kopii rzeczywistej karty, mówi Linda Foley, założycielka Centrum Zasobów Kradzieży Tożsamości (ITRC) z siedzibą w San Diego. Zostaniesz również poproszony o to w lokalnym Dziale Pojazdów Samochodowych, salonach samochodowych, lombardach, drogeriach – nawet na lotnisku, jeśli zgubisz bagaż, mówi. W rzeczywistości możesz być zaskoczony, jak daleko idąca jest ta praktyka, mówi Foley.

„Kilka lat temu przechowywaliśmy niektóre rzeczy mojej mamy w magazynie, a oni chcieli, aby jej numer ubezpieczenia społecznego był używany jako kod dostępu – mówi. „To jest tak powszechne.

Kto może, nie może wymagać Twojego numeru ubezpieczenia społecznego
Obowiązkowy Opcjonalny Wnioski kredytowe Formularze przyjęcia do lekarza i dentysty Transakcje gotówkowe powyżej 10 000 USD Supermarkety Przy ubieganiu się o określone świadczenia federalne Drogerie Dokumentacja wojskowa Przedszkola Katedra Pojazdów Samochodowych Linie lotnicze To, że ktoś o to prosi, nie oznacza, że ​​musisz się do tego zastosować, mówi Michael J. Arata, autor książki „Identity Theft For Dummies, zwłaszcza że istnieje tylko kilka organizacji, które rzeczywiście tego potrzebują. Na przykład za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt – o nową kartę kredytową, pożyczkę, nową usługę telefoniczną lub komórkową – wierzyciel będzie potrzebował Twojego numeru ubezpieczenia społecznego, aby przeprowadzić kontrolę kredytową. Będziesz również musiał go podać, jeśli ubiegasz się o świadczenia federalne lub lokalne, takie jak Social Security, Medicare lub Medicaid, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia lub inwalidztwo. Inny przykład: jeśli Ty lub Twoje dzieci otrzymacie usługi lub pomoc na poziomie stanowym lub lokalnym, taką jak bezpłatny lub po obniżonej cenie obiad lub pomoc finansowa. Lokalny wydział motoryzacyjny, dzięki ustawie USA PATRIOT Act,ma również prawo zażądać podania numerów ubezpieczenia społecznego. Ponadto, gdy zakończysz transakcję gotówkową o wartości przekraczającej 10 000 USD, będziesz musiał podać swój numer, aby transakcja mogła zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego, mówi Foley z ITRC.

123 45 6789

Numer obszaru (zaznaczony na niebiesko): Przed 1972 r. Karty ubezpieczenia społecznego były wydawane w lokalnych biurach. Liczby odzwierciedlały lokalizacje tych biur. Nawet po wydaniu kart na szczeblu centralnym, SSA utrzymało zwyczaj wiązania numeru obszaru z geografią do czerwca 2011 r., Kiedy to przeszedł do losowania numeru obszaru. Zmiana ma na celu wydłużenie podaży liczb poprzez udostępnienie wszystkich numerów we wszystkich obszarach, a także utrudnienie złodziejom tożsamości odgadnięcia Twojego numeru.

Numer grupy (czarny): Ten numer jest pozostałością po papierowych systemach archiwizacji. Jak podaje SSA: „Zrobiono to już w 1936 r., Ponieważ w tamtych czasach nie było komputerów, a wszystkie dokumenty były przechowywane w szafkach na dokumenty. Administratorzy wczesnych programów potrzebowali jakiegoś sposobu na zorganizowanie archiwów w podgrupy, aby były łatwiejsze w zarządzaniu, i taki jest schemat, który wymyślili . W przeciwieństwie do miejskiej legendy, numery grup nie wskazują na rasę.

Specjaliści medyczni mają swój własny impuls, mówi Foley z ITRC. „Powodem, dla którego lekarz lub dentysta prosi o podanie numeru PESEL jest to, że jeśli umrzesz pod jego opieką, muszą oni umieścić Twój numer ubezpieczenia społecznego na akcie zgonu – mówi Foley.

Mimo to spełnianie żądań niezwiązanych z kredytami – nawet wniosków medycznych – jest całkowicie opcjonalne, mówi L. Jean Camp, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Indiana i autor książki „Economics of Identity Theft. „Problem w tym, że masz prawo powiedzieć, że nie podasz swojego numeru ubezpieczenia społecznego, ale właściciel firmy ma prawo powiedzieć, że nie zamierza robić z tobą interesów – mówi Camp. „Większość firm nie jest złośliwa. Po prostu zachowują ostrożność, dając sobie możliwość wytropienia cię, jeśli nie zapłacisz rachunku .

Wdzięcznie mówiąc „nie

Często, tak jak w przypadku szkoły lub organizacji charytatywnej, chcą po prostu używać Twojego numeru jako unikalnego identyfikatora. W takim przypadku, mówi Van Dyke z Javelin Strategy & Research, będziesz musiał ponownie rozpocząć negocjacje. „Powiedz:„ Aby zostać Twoim klientem, naprawdę potrzebuję, abyś znalazł alternatywną metodę prowadzenia dokumentacji, ponieważ wiem, że podanie mojego numeru ubezpieczenia społecznego naraża mnie na duże ryzyko . Mówiąc to w ten sposób, możesz uzyskać lepsze wyniki – mówi.

Nawet gabinety lekarskie lub dentystyczne powinny chcieć zrezygnować z numeru ubezpieczenia społecznego – zwłaszcza jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne. A jeśli nie? Poproś o przekazanie informacji bezpośrednio lekarzowi i poproś go o wprowadzenie ich do systemu za Ciebie, mówi Van Dyke. Foley z ITRC mówi, że większość gabinetów lekarskich może również czuć się komfortowo bez niego, o ile mają w aktach kontakt w nagłych wypadkach – ktoś, kto zna Twój numer ubezpieczenia społecznego i może go podać w przypadku śmierci.

A co z najgorszym scenariuszem – kiedy absolutnie nie możesz się z tego wydostać, ale nadal nie czujesz się komfortowo? Zawsze możesz wymyślić numer, mówi Camp, ale jeśli to zrobisz, zapisz go i nie kradnij nieumyślnie czyjejś tożsamości. „Jeśli wybierzesz tę trasę w ostateczności, pamiętaj, aby wstawić zera dla dwóch środkowych liczb – mówi. „Nie ma numerów ubezpieczenia społecznego z podwójnymi zerami w tej sekcji.

Treść redakcyjna tej strony opiera się wyłącznie na obiektywnej ocenie naszych autorów i nie jest napędzana przez dolary reklamowe. Nie został dostarczony ani nie został zlecony przez wydawców kart kredytowych. Możemy jednak otrzymać rekompensatę, gdy klikniesz linki do produktów naszych partnerów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy