E-dowody od marca. Miała być rewolucja, zaś jak będzie w biznesi?

🕓 22.07.2019
👁 77
🗨
E-dowody od marca. Miała być rewolucja, a jak stanie się w praktyce?  Skład PIENIĄDZE

Od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody własne z warstwą elektroniczną. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że oryginalne dowody w tym r. otrzyma 1-1, 5 miliona Polaków. Samo wyprodukowanie kart z warstwą elektroniczną nie zaakceptować jest skomplikowane. Ważniejsze wydaje się to, czy i w którym miejscu będzie można z tego rodzaju e-dowodu korzystać.

Dane zapisane na e-dowodzie są takie same jak ów, które są na powszednim, plastikowym dowodzie. Imię, miano, numer PESEL, data urodzenia, miejsce urodzenia, imiona rodziców, obywatelstwo. W dokumencie zakodowane będzie także nasze zdjęcie, tyle że biometryczne. Nie zaakceptować będzie tam np. naszych danych medycznych czy finansowych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, e-dowody mają doniośle usprawnić komunikację obywateli spośród administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Brzmi jakim sposobem rewolucja, ale choć na wstępie e-dowody pojawią się obecnie w marcu, na pełne wykorzystanie ich możliwości będzie trzeba jeszcze sporo poczekać.

ZUS gotowy, ale...

Duże zmiany w paszportach. Można wnioskować o nowe dokumenty

Policja, straż graniczna, urzędy skarbowe czy ZUS - to miejsca, w którym miejscu będziemy mogli wykorzystać dowód z warstwą elektroniczną. Tak wiele, że to wciąż piosenka przyszłości.

- My przebywamy gotowi do integracji spośród e-dowodem, ale na chwilę obecną tego się od czasu nas nie wymaga a mianowicie przyznaje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Na wypadku MSWiA wyposażyło w czytniki e-dowodów urzędy gmin. Od czasu marca chcąc załatwić w tamtym miejscu sprawę, zamiast ręcznie wypełniać wniosek jest możliwość przytknąć e-dowód do czytnika. - Całość działa w podobny sposób płatność bezstykowa. Dowód z warstwą elektroniczną będziemy przykładać do czytnika, wpisywać kod PIN – nadamy go sobie przy odbiorze e-dowodu - i tak zostaniemy zidentyfikowani. Zniknie konieczność wpisywania numerów, imion. Jest jasne, że wówczas uchroni nas np. przed wieloma pomyłkami. Ale dowody osobiste z warstwą elektroniczną są też bezpieczniejsze aniżeli te, z których dziś korzystamy. Choćby dlatego, że w przypadku zagubienia, możemy go zdalnie zawiesić a mianowicie tłumaczy Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji.

W taki sposób będzie wolno wypełnić np. wniosek. Naturalnie nie cały, wypełnione zostaną tylko te pola, do odwiedzenia których dane znajdują się w dowodzie osobistym.

E-dowodem będzie można też potwierdzić odebranie dokumentów czy fakt, że zostało się zawiadomionym o decyzjach urzędowych.

W późniejszym terminie, gdy czytniki trafią przykładowo do placówek służby stanu zdrowia - być może będzie można także zarejestrować się u lekarza. E-dowód stanie się też pozwalał potwierdzać towarzystwo jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co umożliwi uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych.

"Obecnie skupiamy się na najważniejszych dla pacjentów oraz układu korzyściach, tj. e-recepcie, e-skierowaniu czy popularyzacji e-zwolnienia, rozbudowując jednocześnie funkcjonalności Internetowego Konta bankowego Pacjenta (IKP) na chory. gov. pl. Do czasu osiągnięcia wskaźnika "masy krytycznej " obywateli posiadających eDO (e-dowód - red. ) nie będzie obowiązku użytkowania przez pacjenta w placówkach ochrony zdrowia z takowego dowodu"- czytamy w komunikacie przesłanym. pl.

Szybsza odprawa pasażerów

Ostatnia szansa na starą wersję dowodu. Trzeba się pospieszyć

Kolejna praktyczna funkcja e-dowodu to szybsza odprawa pasażerów. W czipie zamieszczonym w świeżym dowodzie zawarto zdjęcie biometryczne, dzięki czemu będzie można przejść automatyczną odprawę graniczną bez pokazywania dokumentu, a zwyczajnie przechodząc przez bramki biometryczne.

Trzeba jednak pamiętać, hdy w Polsce żadne lotnisko nie posiada na razie takich bramek.

E-podpis w e-dowodzie

W warstwę elektroniczną, jeśli tego pozostaniemy chcieć, wpisany zostanie również podpis osobisty (zaawansowany podpis elektroniczny). Może on posługiwać np. do podpisu aktów elektronicznych wysyłanych do urzędu.

W e-dowodzie wolno także umieścić podpis kwalifikowany. Aby móc korzystać spośród funkcji e-dowodu nie wychodząc z domu (np. logowanie się do serwisu mieszkaniec. gov. pl) trzeba dysponować czytnik do e-dowodu a także zainstalować oprogramowanie do tej obsługi.

Taki czytnik teoretycznie można kupić w rynku, kosztuje około 500 złotych. Niestety, w niewielu sklepach z elektroniką jest dostępny. Jeśli jednak znajdziemy urządzenie i zdecydujemy się na jego zakup powinno się sprawdzić specyfikację urządzenia, lub jest zgodna z wskazówkami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jajko czy kura?

- To co robimy teraz, to pierwszy etap – wdrażamy dowód z warstwą elektroniczną. Nie ma zastrzeżeń, że wraz z tymże jak tych dowodów zostanie coraz więcej, przybywać również będzie miejsc, gdzie zostanie można je wykorzystywać.

- Wiele zależy w tym miejscu również od kreatywności biznesu. Można to porównać do wprowadzania kart do płatności bezstykowych. Gdy wchodziły, nie były tak rozpowszechnione jak na przykład w tej chwili. Teraz transakcje bezstykowe są codziennością i praktycznie wszyscy z nich korzystamy - powiada Karol Manys z ministerstwa cyfryzacji.

- Wówczas jest trochę jak jajko i kura - jak było pierwsze? - komentuje Wiesław Paluszyński, wiceprezes Krajowej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Dowody zaczną tracić, a system umożliwiający używanie z tego, co jest w dowodzie, będzie przed chwilą budowany. Kiedy nowe dowody pojawią się w branży jak i również ministerstwo udostępni API do odwiedzenia tych usług elektronicznych - wtedy będzie modernizacja propozycji u odbiorców. Dzisiaj nie słyszałem, żeby ktokolwiek do tego był przygotowany - dodaje Paluszyński.

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, ze w ciągu 10 lat wszyscy obywatele Polski będą mieć e-dowody.

Autor: mitantube
Magazyn pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Dymisja prezesa Sądu Apelacyjnego
Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego, Krzysztof Sobierajski, złożył rezygnację. Dymisja ma związek ze kwestią przywłaszczenia ponad 10 mln zł i śledztwem rzeszowskiej prokuratury. - Nie dopuściłem się żadnych prac przestępczych…...
Druga niedziela bez handlu
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są rezultaty rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja niewielkich sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...
Donald Trump wzmacnia dolara. Ustawa budżetowa przeszła przez Senat
W czwartek późnym wieczorem w amerykańskim Senacie udało się wybrać projekt ustawy budżetowej w rok fiskalny 2018, jakie możliwości bardzo przybliża oczekiwaną poprzez rynki reformę podatków. - To ogromny sukces Republikanów…...
Dominic Raab nowym brytyjskim ministrem do spraw brexitu  Ze świata
Eurosceptyczny poseł Partii Konserwatywnej Dominic Raab pozostał powołany w poniedziałek na stanowisko ministra do kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej z tejże funkcji zrezygnował David Davis. Jego nominacja została…...
Dobry start w kolejnych latach. Ministerstwo rodziny opublikowało wzór ustawy
Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed majówką. Ministerstwo podało terminy wypłat Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze energii…...
Dlaczego TVN24 został ukarany przez KRRiT?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała uzasadnienie wyborów o nałożeniu na TVN24 1, 4 mln złotych kary za relacjonowanie protestów przed Sejmem w dobach 16-18 grudnia ub. r. Regulator zarzuca stacji…...
Dino - wyniki finansowe po 2016 roku
Dino Nasze państwo ma za sobą odpowiedni rok. W 2016 r. sieć dyskontów zarobiła w czysto 151, 2 mln zł wobec 122, dwóch mln zł zysku dwanaście miesięcy wcześniej. Przychody…...
Nie znaleziono