Temat: Motoryzacja

🕓 23.06.2019
📂 Moto
👁 234
🗨
Badanie techniczne samochodu będzie bardziej kosztowne, nowa opłata dla kierowców  Moto

  • Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Dysponowali budować fragmenty A1 jak i również S3
  • Surowe kary zbytnio cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do odwiedzenia granicy z Czechami w pięć godzin. Jest porozumienie na ostatni odcinek A1

Kierowcy mają wynagradzać nową opłatę jakościową, która będzie doliczana do każdego badania technicznego przeprowadzanego dzięki stacji kontroli pojazdów. Faktycznie wynika z projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym autorstwa ministerstwa infrastruktury. Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie kar finansowych zbyt badanie wykonane po terminie.

Pod koniec czerwca Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej, skierowała interpelację do odwiedzenia ministra infrastruktury, w której zapytała o wdrożenie do odwiedzenia polskiego systemu prawnego instrukcje Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do aliansu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep.

Jak wskazała posłanka, projekt ustawy autorstwa ministerstwa infrastruktury całkiem zmienia dotychczasowy system badań technicznych pojazdów. "Jakie opłaty obowiązkowe, związane z zarejestrowaniem auta i jego załogą niezbędną do użytkowania wozu, wzrosną po wprowadzeniu nowelizacji ustawy według zaproponowanego pomysłu? " - zapytała parlamentarzystka.

Nowa opłata gwoli kierowców

Odpowiedzi w naszej sprawie, z upoważnienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, udzielił Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w resorcie.

Polska ma najwięcej starych aut w całej Unii. "Problem martwych dusz"

Jak podkreślił przedstawiciel MI, "nowy, zmieniony system badań fachowym pojazdów ma realnie gwarantować, aby pojazdy były utrzymywane na bezpiecznym i akceptowalnym poziomie w trakcie katalogów eksploatacji".

Ma w tymże pomóc m. in. wprowadzenie nowej opłaty jakościowej po wysokości 4 zł.

Zgodnie z założeniami ministerstwa, będzie ona pobierana od momentu właściciela lub posiadacza pojazdu, za każde badanie fachowe przeprowadzane na stacji kontroli pojazdów.

W weryfikacji Marka Chodkiewicza, wprowadzenie suplementarnej opłaty w takiej wysokości, z jednoczesnym podwyższeniem pułapu bezpieczeństwa ruchu drogowego może okazać się akceptowalnym przez społeczeństwo rozwikłaniem.

Jak czytamy przy projekcie ustawy, opłata trafi na rachunek Transportowego Dozoru Technicznego i zostanie przeznaczona "na zapewnienie prawidłowej jakości badań technicznych pojazdów".

Jednocześnie podsekretarz stanu przypomniał, że pierwotny projekt zakładał, że koszty wprowadzenia upoważnienia UE, pokrywane będą wraz z opłaty odprowadzanej przez kontrahentów prowadzących stacje kontroli pojazdów, od każdej pobranej taryfy za przeprowadzenie badania technicznego. Ostatecznie po licznych skargach zrezygnowano z tego zadania, an opłatę mają pokryć kierowcy.

"Wpływ w taką zmianę rozwiązania posiadała dodatkowa analiza opłat zbytnio badania techniczne, które nie były podwyższane już od 14 lat" - zaznaczył przedstawiciel resortu infrastruktury.

Kary dla spóźnialskich

Projekt nowelizacji ustawy Prawo na temat ruchu drogowym zakłada także wprowadzenie opłaty sanacyjnej w sytuacji badania technicznego wykonywanego 45 dni po terminie ważności.

Jak wskazał Chodkiewicz, opłata ma na zamysle "wyeliminowanie z ruch drogowego pojazdów z nieważnymi badaniami technicznymi (możliwie nie całkowicie sprawnych techniczne), w zamysle polepszenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tego ruchu".

Zgodnie z projektem ustawy, opłata za badanie techniczne wykonane po terminie, będzie jednorazowo podwyższała o 60 % cenę badania technicznego.

Jednocześnie podsekretarz stanu po odpowiedzi na interpelację podkreślił, że projekt nie przewiduje podwyżek dotychczasowych stawek strat za badania techniczne i rejestrację pojazdu.

Jak wynika z informacji osiągalnych w Biuletynie Informacji Globalnej KPRM, przyjęcie nowych regulacji przez rząd pierwotnie planowano na drugi kwartał 2018 roku. Projekt dotychczas nie był jednak głosowany w posiedzeniu Rady Ministrów.

Autor: HeLivesInAMemory
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Cypr - co warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego na temat łagodnym i ciepłym klimacie, nad którą niemal cały rok świeci słońce. Kluczowym punktem na mapie Cypru jest majestatyczna Skała Afrodyty…...
Autopilot Tesli sprawcą wypadków? Przegląd samochodów  Moto
Wszystkie pojazdy Tesli, wykorzystujące tryb autopilota - pozostaną poddane kontroli - poinformował w liście do koncernu amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA). Chodzi o sprawdzenie w autach systemu, który to mógł doprowadzić…...
Aukcja bagażu LOT
LOT idzie za ciosem. Po sukcesie poprzedniej edycji akcji przewoźnik po raz drugi organizuje aukcję zagubionych bagaży, wózków dziecięcych oraz innych pozostawionych w samolotach przedmiotów spośród całego świata. Licytacja tym razem…...
Arabia Saudyjska wzmacnia ochronę naftociągów  Surowce
"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór…...
Apple zależny od iPhone’ów a mianowicie czy firma przestała okazać się innowacyjna?
Analityk holdingu finansowego Oppenheimer opublikował bezwzględny komentarz do obecnej sprawy Apple - jego według firma stoi właśnie zanim "dekadą marazmu". Jak czytamy w szczególnie przykrym dla Apple fragmencie doświadczeń: "Wierzymy…...
Apple coraz bardziej firmą usługową
Inwestorzy zastanawiają się, czy dział ofert Apple stanie się jednym spośród głównych motorów napędowych spółki. Apple we wtorek ogłosi wyniki finansowe. Według szacunków analityków zebranych przez Bloomberga, możemy się spodziewać…...
Anna Streżyńska - spotkanie z Facebookiem
Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji, spotkała się spośród przedstawicielami Facebooka w Naszym narodzie. - Mamy jeszcze kompletne morze pytań - oznajmiła dziennikarzom. Spotkanie dotyczyło m. in. blokowania profili organizacji narodowców przez Facebooka…...
Nie znaleziono