Nowa kamera Amazona Rezonans Look jest dziwna, trochę przerażająca i znów rodzi pytania o prywatność

🕓 22.07.2019
👁 37
🗨
Echo Look Amazon - zdolna kamera

Amazon zaprezentował Echo Look, sterowaną głosem kamerę, która wyrządzi ci zdjęcie i oceni stylizację. Naturalnie jeszcze z kolei zapłacisz. Pomysł, słusznie skądinąd, może wywołać gęsią skórkę. Ale jest też dobitnym świadectwem drogi, jaką obrał Amazon, by w przyszłości rządzić w przemyśle technologicznym.

Patrząc na ów obraz z szerszej perspektywy, ten krok ma sens, czy nam się to podoba czy nie. Ale i tak pomysł ów w wielu aspektach może budzić niepokój. W języku angielskim jest na to odpowiednie słowo, którego brakuje w polskim. To "creepy", mniej niż przerażenie bądź strach, ale więcej niż zwykłe zaniepokojenie.

Zasadniczo klient płaci Amazonowi, aby ten go podglądał.

Echo Look kosztuje 199 dol. Wyposażono go w asystentkę głosową Amazona - Alexę, tę samą, która "siedzi" wewnątrz głośnika Amazon Echo. Może ci zrobić zdjęcie albo nagrać film, a dzięki elementom sztucznej inteligencji, będzie twoim modowym coachem. Amazon zapewnia, że kamera nie czuwa całkowity czas, a dopiero gdy padnie któreś ze słów "wybudzających". Dla pewności wydaje się być też manualny włącznik i wyłącznik.

Amazon Rezonans Look - inteligentna kamera do oceny modowych stylizacji

Zdjęcie lub film przesłane zostaną na telefon użytkownika. Amazon potwierdził jednak, że równocześnie materiały te będzie magazynował na własnych serwerach faktycznie długo, aż użytkownik skasuje je ze swoich ustrojstw. Brzmi źle w poniższym kontekście. Ale na dobrą sprawę działa tu podobny mechanizm, jak w wypadku np. aplikacji Zdjęć Yahoo, z której używamy, by szybko i swobodnie zwolnić miejsce w telefonie komórkowym.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Od momentu lat robimy zdjęcia komórkami i smartfonami, więc łatwo nam się pogodzić wraz ze składowaniem ich w chmurze, nad którą w praktyce nie mamy żadnej inspekcji. Ale gdy nieznane mnie urządzenie, z nieznaną dotąd formą obsługi (głosem) rozpocznie nam te zdjęcia robić, nabieramy podejrzeń.

Niewiadomą pozostaje wartość samych oceny stylizacji. O algorytmach "modowych" Amazona wiemy niewiele, zatem użytkownik musi zaufać wyczuciu modowemu asystentki głosowej, założyć, że Alexa zna się na modzie nie fatalniej niż tzw. szafiarka.

Pomysł chwyci lub nie zaakceptować. Może okaże się zaskakująco dobrym produktem pod aspektem sprzedażowym, tak jak było wraz z głośnikiem Echo, a może przepadnie w odmętach multimedialnego niebytu jak linia smartfonów od Amazona - Fire.

Ale to, lub Echo Look się przyjmie, ostatecznie nie ma większego znaczenia. Premiera tego produktu to czytelny sygnał dla rynku i odbiorców. Znak tego, w jaki to sposób Amazon zbroi się na następną falę multimedialnego przełomu, gdy smartfony zaczynają bardzo długi spacer do odwiedzenia grobu.

Popularną istotą w Dolinie Krzemowej jest obecnie ta lansowana m. in. przez Marka Zuckerberga, w której główny akcent kładzie na możliwość obserwacji świata przez obiektyw aparatu.

Po ludzku mówiąc, używamy własnego głosu lub aparatów w jednym urządzeniu, by wejść w interakcję z innym urządzeniem. Zbyt ich pomocą robimy wówczas samo, co kiedyś myszką, klawiaturą czy dotykiem. Jeśli kiedykolwiek zrobiłeś zdjęcie metki czy produktu w oddziale, albo miejsca parkingowego w galerii, by później odrzucić szukać auta, kroczysz w tej chwili drogą do następnego przełomu technologicznego.

Wraz spośród rozwojem narzędzi sztucznej mądrości aparaty, czy szerzej kamery, stały się znacznie mądrzejsze. Echo Look od Amazona to wyspecjalizowana wersja technik nazywanej komputerowym rozpoznawaniem ujęć, czy też widzeniem komputerowym. Czerpie z niej też Snapchat - lecz nie w kontekście sławy, a nakładania filtrów do selfie.

Kiedy głośnik Amazon Echo po raz pierwszy trafił do zbytu, funkcjonował jako inteligentny głośnik obsługujący kilka komend głosowych, dopiero później przekształcił się w małe centrum dowodzenia domem za pomocą głosu. Echo Look debiutuje jednakowo, jako gadżet w określonej niszy z dużymi ambicjami na przyszłość.

Zobacz też: Mark Zuckerberg podpisał wyrok śmierci w smartfony

Drogo okupiona przyszość

Patrząc na tek krok w szerszym ujęciu, raz podpinając kamerę do sieci, otwieramy szerokie zakres możliwości. Te same systemy wizyjne, które teraz sprawdzają stylizację użytkownika, mogą monitorować zwierzę, gdy nie dzierży nikogo w domu, bądź użytkownik może przejrzeć sobie taki zapis, gdy odrzucić pamięta, gdzie tym wraz posiał klucze do pojazdu. Technologię już mamy.

Foto: Amazon Amazon Echo Look

Teraz użytkownik musi jakoś przełknąć cenę, jaką jest gęsia skórka i uczucie zaniepokojenia. Po dużej mierze to według prostu kwestia zaufania. Zostawmy na chwilę tego Amazona, coś więcej niż on rozwija owego rodzaju urządzenia. Załóżmy, że jakiś producent obiecuje, że nagrania z salonu zostanie przechowywał tylko na urządzeniu klienta. Ilu użytkowników stanie się mieć dostateczną wiedzą albo zacięcie do nauki, aby sprawdzić, czy urządzenie na kryjomu nie wysyła kopii na zewnątrz? Niezależna historia to kwestie ochrony - jedno więcej urządzenie podłączone do sieci wówczas o jeden więcej cel dla cyberprzestępcy.

Dla jasności - nie wiemy na pewno, czy Amazon będzie nadal rozwijał gamę urządzeń sterowanych głosem. Ale wiemy, że Amazon widzi biznes w Alexie jak i również otaczających ją urządzeniach jak i również że będzie dodawał rozmaite dziwne funkcje, dopóki pozostaną cieszyć się zainteresowaniem.

- Rozmiar twoich niedoborów musi iść w parze z rozmiarem organizacji - mówił prezes Amazona Jeff Bezos, komentując nieudany strzał, jakim były smartfony Fire. Przestrzegł, że w przeciwnym razie organizacja nie powinna komponować innowacji w skali w tyle dużej, by odczuła jakąś różnicę. Bezos wraz z żelazną dyscypliną trzyma się własnych rad.

Tagi: Amazon Echo Echo Look Alexa asystentka głosowa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: Jinsogood
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
E-dowody od marca. Miała być rewolucja, a jak stanie się w praktyce?  Skład PIENIĄDZE
Od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody własne z warstwą elektroniczną. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że oryginalne dowody w tym r. otrzyma 1-1, 5 miliona Polaków. Samo wyprodukowanie kart z warstwą…...
Dymisja prezesa Sądu Apelacyjnego
Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego, Krzysztof Sobierajski, złożył rezygnację. Dymisja ma związek ze kwestią przywłaszczenia ponad 10 mln zł i śledztwem rzeszowskiej prokuratury. - Nie dopuściłem się żadnych prac przestępczych…...
Druga niedziela bez handlu
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są rezultaty rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja niewielkich sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...
Donald Trump wzmacnia dolara. Ustawa budżetowa przeszła przez Senat
W czwartek późnym wieczorem w amerykańskim Senacie udało się wybrać projekt ustawy budżetowej w rok fiskalny 2018, jakie możliwości bardzo przybliża oczekiwaną poprzez rynki reformę podatków. - To ogromny sukces Republikanów…...
Dominic Raab nowym brytyjskim ministrem do spraw brexitu  Ze świata
Eurosceptyczny poseł Partii Konserwatywnej Dominic Raab pozostał powołany w poniedziałek na stanowisko ministra do kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej z tejże funkcji zrezygnował David Davis. Jego nominacja została…...
Dobry start w kolejnych latach. Ministerstwo rodziny opublikowało wzór ustawy
Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed majówką. Ministerstwo podało terminy wypłat Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze energii…...
Dlaczego TVN24 został ukarany przez KRRiT?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała uzasadnienie wyborów o nałożeniu na TVN24 1, 4 mln złotych kary za relacjonowanie protestów przed Sejmem w dobach 16-18 grudnia ub. r. Regulator zarzuca stacji…...
Nie znaleziono