Temat: Gospodarka

🕓 27.07.2019
👁 117
🗨
Europa wygasi piece hutnicze? «Stawka to min. 4 mln miejsc pracy»  Informacje

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

- W hutnictwie jest poziom emisji CO2, poniżej którego zejść się nie da - powiedział prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak. Po liście do władz UE czołowe europejskie koncerny hutnicze wezwały do nie obciążania ich kosztami dalszej redukcji emisji.

Obowiązujący do odwiedzenia 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. uczestnictwo energii odnawialnej. Październikowe zebranie Rady UE będzie poświęcone propozycjom KE, m. in. zawierającym postulat redukcji emisji do 2030 r. o 40 proc.

Nasz kraj Grupa Zbrojeniowa coraz potężniejsza. "To bardzo ważny krok"

Apel branży

We wtorek opublikowano list otwarty 60 dyrektorów generalnych europejskich firm sektora stalowego do szefostwa UE. Oczekują przy nim, że najlepsi w ograniczaniu emisji nie są ponosić bezpośrednich i pośrednich kosztów tego procesu. Stawką są m. in. 4 mln stanowisk pracy w przemyśle energochłonnym i dalsze przy sektorach powiązanych - napisano w liście.

- Żeby wyprodukować tonę surówki z rudy żelaza, trzeba spalić pół tony powietrza, w większości koksu. A spalanie paliwa oznacza emisję CO2. Nie mamy dzisiaj technologii, która pozwalałyby produkować stal przy mniejszej emisji. Jak dotąd nikt nie zaakceptować wymyślił wielkiego pieca, który by nie spalał koksu - powiedział Dzienniak.

Huta Stalowa Wola z zamówieniem dla armii zbytnio 100 mln zł

Przemysł "ucieknie" poza UE?

Jak dodał, co prawda piece elektryczne do topienia złomu nie spalają paliwa, jednak jakość stali wraz z tych procesów jest nieporównywalnie gorsza. - Nie znam przypadku, by szanujący się producent wyprodukował np. szynę kolejową z procesu elektrycznego - zauważył prezes HIPH.

Jego zdaniem, jeśli firmy hutnicze zostaną całkiem obciążone kosztami europejskiej polityki klimatycznej, będą musiały nabywać uprawnienia do emisji, natomiast tych kosztów nie potrafią przerzucić na klienta. Rynek stali jest globalny, bez problemu w Polsce można kupić stal rosyjską, ukraińską, chińską, indyjską, amerykańską, której cena tego elementu nie obejmuje - podkreślił.

Spadek produkcji

W rezultacie Stary kontynent przegrywa konkurencję i wygasza swoje piece. Przed kryzysem miała zdolności produkcyjne rzędu 240 mln ton stali rocznie, a dziś być może 180 mln ton, natomiast w tym samym czasie inni zwiększają zdolności produkcyjne - zauważył Dzienniak. UE o stal nie musi się martwić, jest w którym miejscu ją kupić, tylko jak będą robić zatrudnieni dziś w tym sektorze? a mianowicie dodał.

Choć przez 10 lat na terytorium polski zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze rozwiązania, to nie damy rady konkurować, bo stal w Rosji czy Chinach jest produkowana bez oglądania się w emisje.

Surojit Kumar Ghosh, wiceprezes polskiego oddziału ArcelorMittal

Podkreślił, że rynek hutniczy od dawna mówi się za systemem motywacyjnym dla producentów stali. a mianowicie Jeśli dorównujesz najlepszym, wówczas masz uprawnienia za darmo. Jeśli nie, to albo je kupujesz, albo się modernizujesz. To stymuluje rozwój, wydawanie pieniędzy na badania jak i również rozwój, i o to chodzi - wyjaśnił. Z kolei nie jesteśmy za mechanicznym redukowaniem emisji dla wszystkich - dodał.

Przedstawiciele polskiego sektora hutniczego od dawna alarmowali, że zaostrzenie polityki klimatycznej będzie miało dla nich negatywne skutki. Wiceprezes polskiego oddziału hutniczego koncernu ArcelorMittal Surojit Kumar Ghosh powiedział nawet, iż "będzie to dla ludzi katastrofą".

Ghosh mówił przy lipcu, że już dziś koszty tej polityki gwoli wszystkich hut koncernu w Europie to 2 mld dol. rocznie. "Choć poprzez 10 lat w Polsce zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze zadania, to nie damy rady konkurować, bo stal po Rosji czy Chinach jest produkowana bez oglądania się na emisje" - alarmował.

Polska nie jest gotowa?

Również według wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Marcina Korolca, tak radykalna polityka redukcji emisji zagraża europejskiemu przemysłowi. Polska nie wydaje się dziś gotowa dodatkowo, żeby podejmować dalsze zobowiązania redukcyjne ponad to, co pozostało już przyjęte w niemal europejskim - powiedział PAP Korolec.

- Skoro znacznej części kolegów dzięki zewnątrz zależy na tym, aby realizować tę politykę, nie musimy się im przeciwstawiać. Ale wydaje mi się, że mandat negocjacyjny, który sformułowała premier Ewa Kopacz w expose czy inne wystąpienia pani premier, są jasne - rzekł. Szefowa rządu zapewniała, iż polski rząd nie zgodzi się na zapisy, które skutkowałyby wyższymi kosztami gwoli gospodarki i wyższymi cenami energii w Polsce.

Sektor stalowy

Rzecznik Komisji Europejskiej Isaac Valero Ladron, powiedział we wtorek, iż KE przyjęła do wiadomości wyrażone w liście recenzje. - Sektor stalowy wydaje się - szczerze mówiąc a mianowicie uprzywilejowany. Otrzymał największą cyfrę darmowych pozwoleń na wymiana handlowa emisjami - wskazał.

Podkreślił, że propozycje odnośnie przyszłej polityki klimatyczno-energetycznej UE są na poziomie pomysłu. - Wykluczyłbym jakiekolwiek obawy, że ok. 2 mln czy inna nieproporcjonalna liczba osób (w sektorze stalowym - red. ) poniesie straty pracę - zaznaczył.

Autor: Эрнарий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Enter Air planuje wystąpić do odwiedzenia Boeinga o odszkodowanie, AMERICAN AIRWAYS nie podjął decyzji
Polska czarterowa linia lotnicza Enter Air planuje wystąpić o odszkodowanie do Boeinga w związku z uziemieniem maszyn typu B737 MAX 8. Na razie w taki krok nie zdecydowały się Polskie…...
Emerytury dla kobiet urodzonych w 1953 roku. Stanowisko ZUS
Korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch tygodni miał oznaczać ponowne przeliczenie emerytur, a w rezultacie podwyżkę świadczeń dla dziesiątków tysięcy kobiet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych studzi jednak wiara w przyszłość części…...
Elon Musk przekształca Teslę w koncern energetyczny
Elon Musk potrzebuje połączyć dwie części swojego imperium - Teslę i SolarCity. Jego firma produkująca elektryczne samochody zaoferowała nieopodal 3 mld dolarów zbyt kupno SolarCity - przedsiębiorstwa, która produkuje i instaluje…...
Eksport usług w Polsce - prognozy
Eksport usług z Polski będzie rósł rocznie po tempie ok. 7 proc. podczas następnych 15 czasów, podczas gdy eksport towarów zostanie wzrastał w tym okresie w tempie 5 proc. rocznie - poinformował…...
Ekspert: cyberszpiedzy atakują polskie firmy energetyczne  Informacje
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego…...
Eksperci domagają się zmian przy przepisach dot. opiekunek po Niemczech  Ze świata
Ruszają największe rynki przemysłowe świata. Polskie przedsiębiorstwa stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na erotycznym. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano więcej niż 50 "niemieckich" lotów…...
Echo Look Amazon - zdolna kamera
Amazon zaprezentował Echo Look, sterowaną głosem kamerę, która wyrządzi ci zdjęcie i oceni stylizację. Naturalnie jeszcze z kolei zapłacisz. Pomysł, słusznie skądinąd, może wywołać gęsią skórkę. Ale jest też dobitnym świadectwem…...
Nie znaleziono