Temat: Rosja

🕓 16.06.2019
👁 242
🗨
Afrykański pomór świń to argument polityczny? Rosja zaprzecza  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć albo zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową propozycję dla kobiet

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w środę, że Rosja nie wykorzystuje kłopotu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie i w naszym kraju do celów politycznych. Naszego kraju minister rolnictwa twierdzi, hdy Rosja próbuje rozbić europejski solidaryzm.

- W chwili obecnej kontynuowane są kontakty rosyjskich i unijnych specjalistów w nawiązaniu z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń na Litwie i w Polsce. Tuż przy czym ze strony UE wysuwane są sztuczne pretensje, że Rosja rzekomo używa ten problem do zamiarów politycznych. To absolutnie niezgodne z rzeczywistością - oświadczył resort spraw zagranicznych Rosji.

Rosja dba na temat bezpieczeństwo

Plan rekompensat dla rolników zatwierdzony. Dostaną nieomal 36 euro za każde 100 kg świni

Resort twierdzi, że strona rosyjska "od początku była zaciekawiona znalezieniem takich rozwiązań, które mogłyby zagwarantować, że dolegliwość ta nie zostanie przeniesiona z terytorium Ue służące do Rosji i zapewnić jak najszybsze wznowienie kontaktów komercyjnych z państwami nie graniczącymi bezpośrednio z krajami, w których zarejestrowano ogniska ASF".

"Zaproponowane przez nas do pracy rozwiązanie problemu polegało w zawarciu odpowiednich porozumień pomiędzy Unią Celną i zainteresowanymi państwami UE o przedstawianiu narodowych certyfikatów weterynaryjnych potwierdzających niewystępowanie na ich terenie ASF" - poinformowało rosyjskie MSZ, dodając, że "Bruksela, powołując się na zasadę unijnej solidarności, blokuje tego typu rozwiązanie".

Solidarna przekroczenie?

Transport żywych świń z Austrii do Rosji mimo embarga. Premier Tusk: każdy dba na temat własny interes

"Co większą ilość, opierając się na twardej linii Komisji Europejskiej, Polacy nawet straszą wprowadzeniem embarga na import produktów rolnych z ludzi krajów Unii Europejskiej, które skłonne są zawrzeć dwustronne porozumienia z Rosją" - oznajmiło rosyjskie MSZ.

Skonstatowało ono również, że "problem ASF w stosunkach rosyjsko-unijnych ukazuje wewnętrzne kontrowersje przy Unii Europejskiej, gdy narodowe rządy muszą stawać dzięki baczność przed europejską biurokracją".

Unię Celną tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Wkrótce ma do tej dziewczyny przystąpić Armenia.

Co robi Rosja?

- Rosjanie próbują na każde sposoby rozbić europejski solidaryzm, który jest mimo wszystko niesłychanie kruchy - skomentował w środę PAP oświadczenie rosyjskiego MSZ minister rolnictwa Firm Sawicki.

Rosja podtrzymuje embargo na wieprzowinę z UE. Białoruś wprowadza na ukraińską

Zapewnił, że nikt z urzędników ministerstwa, a tym bardziej minister nie straszył państw Unii Europejskiej jakimkolwiek embargiem na przywóz towarów produktów z tych królestw. Jest to niezgodne spośród prawem i "zdrowo pojętym interesem gospodarczym". Skoro 76 proc. eksportu rolno-spożywczego wraz z Polski trafia na unijny rynek i mamy z Unią zdecydowanie dodatni saldo handlowy, to bylibyśmy samobójcami, gdybyśmy coś takiego ogłaszali - wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

W marcu, wbrew rosyjskiego embarga, za wschodnią granicę przez terytorium Lokalny wysyłane były zwierzęta z Austrii i Danii. Sawicki nie wykluczył wówczas kroków prawnych, jeśli zagraniczni eksporterzy będą nadal dodawać dopiski na świadectwach eksportowych "nie pochodzi z Polski i Litwy".

Jedność UE

W poniedziałek - na spotkaniu szefów resortów rolnictwa państw UE w Brukseli – minister rolnictwa Firm Sawicki powiedział dziennikarzom, iż komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg potwierdził, iż wszyscy ministrowie UE dostali pisma o zakazie pojedynczych negocjacji z Rosją ws. embarga na wieprzowinę. Podał też, że negocjacje spośród Rosją na bieżąco przewodzi Komisja Europejska.

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w działalności wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Motywem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Przy lutym dwa przypadki ASF u padłych dzików blisko granicy z Białorusią odkryto również w Polsce. Przy efekcie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, w jakiej są w mocy zaostrzone przepisy.

Rozmowy

Białoruś nie chce polskiej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu

KE próbuje namówić stronę rosyjską, by odrzucić importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w UE, w których wystąpiły przykłady ASF. Jednak strona rosyjska się upiera, aby regionalizacja, tj. zakaz eksportu wieprzowiny, objął Litwę, Polskę jak i również graniczące z nimi państwa; inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu. Rosja zdecydowana jest też zezwolić na dostawy mięsa wieprzowego z niektórych landów Niemiec, chociaż ten kraj graniczy wraz z Polską.

W miniony piątek szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert w spotkaniu z operatorami rosyjskiego rynku mięsnego nie wykluczył, że Rosja może przerwać importu produktów mięsnych spośród Litwy i Polski. Wyjaśnił, że Rossielchoznadzor obawia się, iż zakłady mięsne w Litwie i w Naszym narodzie "mogą wykorzystywać potencjalnie niebezpieczny surowiec".

Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy przy jednym spotkaniu opisano w 1921 r. w Kenii. Do Świata, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest trudna do zwalczania, nie zaakceptować ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest za pośrednictwem dziki, które często przyjdą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie wydaje się być groźna dla ludzi.

Autor: frames
Związane z
Wiadomosci gospodarcze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Cypr - co warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego na temat łagodnym i ciepłym klimacie, nad którą niemal cały rok świeci słońce. Kluczowym punktem na mapie Cypru jest majestatyczna Skała Afrodyty…...
Afera dieslowska Volkswagena - główny wyrok dla inżyniera
W NA JUKATAN zapadł w piątek pierwszy wyrok w sprawie karnej dotyczącej manipulowania przez Volkswagena pomiarami toksyczności spalin przy samochodach z silnikami Diesla, gdy sąd w Detroit skazał niemieckiego inżyniera…...
Act In Space. Polacy wygrali w konkursie technologii kosmicznych
Drużyna z Polski zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Act In Space, zorganizowanym poprzez Europejską Agencję Kosmiczną. Pokonała rywali z 13 krajów. Na co dzionek pracują w łódzkiej firmie tworzącej oprogramowanie. Hobbystycznie…...
60 tysięcy ludzi z 1 fabryki na bruk. Zastąpią ich roboty
Tajwański Foxconn Technology, znany w gałęzi tech dostawca podzespołów, zastąpił właśnie 60 tysięcy osób w jednej fabryce robotami. I to nie koniec. Urządzenia zajmą się nudną…...
500 zł na dziecko. Marczuk: udział w programie korzystny dla banków
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się spośród kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...
5 gadżetów dla biznesmena
Zarejestrowałeś firmę w urzędzie, założyłeś służbowego maila i wydrukowałeś wizytówki? W końcu jesteś przedsiębiorcą! Czas pomyśleć o „elektronicznym uzbrojeniu”. 1. SmartfonCytując pewnego polityka: wówczas oczywista oczywistość. Smartfon to…...
15 tras pociągów, na wskazane jest oszczędzimy czas - GoEuro  Lifestyle
Podróż samolotem według Europie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Udowadnia to zespół GoEuro, który przygotował 15 najpopularniejszych tras dzięki Starym Kontynencie, na wskazane jest podróż pociągiem jest szybsza niż pokonanie tego…...
Nie znaleziono