Handel ludźmi w Polsce. Świeże dane pokazują skalę tego zjawiska

🕓 27.08.2019
📂 Wiadomosci
👁 52
🗨
Handel ludźmi w Polsce - dane MSWiA za 2015 rok

115 osób, w tym 41 cudzoziemców, otrzymało w 2015 r. status pokrzywdzonych w śledztwach odnoszących się handlu ludźmi. Ofiary były wykorzystywane seksualnie i zmuszane pracy niewolniczej. Wśród nich było 10 dzieci a mianowicie wynika z najnowszego papieru MSWiA.

18 października przypada 10. Europejski Dzionek Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Handel ludźmi, nazywany również współczesnym niewolnictwem, jest jednym spośród najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej, który uderza w podstawowe prawa i tytuł człowieka. Jest trzecim pod względem dochodów nielegalnym biznesem, po handlu bronią jak i również narkotykami. Proceder ten generuje roczny dochód w poziomie 32 mld dolarów - alarmuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Handel ludźmi na terytorium polski: ponad 100 osób w 2015 r.

Jak podkreślono w dokumencie "Handel ludźmi na terytorium polski. Raport 2015", opracowanym przez ekspertów departamentu analiz i polityki migracyjnej MSWiA, Polska jest krajem tranzytowym - przez które odbywa się transport ofiar z Europy Wschodniej jak i również Azji do Europy oraz krajem docelowym, w obrębie jakiego ofiary handlu ludźmi istnieją wykorzystywane.

Ofiarami gospodarki ludźmi w Polsce padają najczęściej osoby młode, spośród wykształceniem podstawowym i bezrobotne. Są wykorzystywane seksualnego, wdrożenia do pracy przymusowej, zmuszania do popełniania przestępstw, do żebrania, a także do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych.

Każdego roku służby oraz instytucje pochłaniające się tą problematyką identyfikują co najmniej kilkadziesiąt ofiar handlu ludźmi. W 2015 r. policja stwierdziła 101 takich przestępstw (76 w 2014 r. ). Spomiędzy 25 poszkodowanych osób, 16 to cudzoziemki, które dawny wykorzystywane seksualnie. Policja nie gromadzi danych, dotyczących państw pochodzenia ofiar.

Szczególną rolę w zakresie batalii z handlem ludźmi posiada Straż Graniczna. Jej funkcjonariusze często mają pierwszy połączenie z cudzoziemcami, którzy padają ofiarami tego przestępstwa. W 2015 r. SG prowadziła 7 postępowań (w 2014 r. było ich 11). Wśród 33 poszkodowanych, 30 jest cudzoziemcami. Większość ofiar była wykorzystywana do roboty przymusowej, prostytucji i żebractwa. Najliczniejszą grupę stanowili Wietnamczycy, Ukraińcy oraz obywatelki Bułgarii.

Prokuratura Generalna (jej następczynią prawną jest Prokuratura Krajowa) zarejestrowała w 2015 r. 67 postępowań przygotowawczych w sprawach o handel ludźmi (w 2014 r. było ich 65). Śledczy zidentyfikowali 115 ofiar handlu ludźmi, w tym 41 cudzoziemców głównie z Ukrainy i Wietnamu, które zostały wykorzystywane seksualnie oraz zmuszane do pracy przymusowej. Wśród ofiar zidentyfikowano 10 najmłodszych. W 2015 r. sądy I instancji skazały 36 osób m. in. dzięki kary od 3 do 5 lat więzienia.

Pobieranie organów od ofiar rzadkie w Polsce

Raport MSWiA zwraca uwagę także w problem pozyskiwanie komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom. "To jedna z odmian wykorzystania człowieka w gospodarki ludźmi, jednak rzadko przy Polsce identyfikowaną. W 2015 r. prokuratura wszczęła postepowanie w jednej sprawie powiązanej z tą formą korzystania z ofiar handlu ludźmi" a mianowicie ujawniono.

W 2015 r. Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne udzieliło wsparcia 229 ofiarom handlu ludźmi, w tymże 126 cudzoziemcom. Najwięcej pokrzywdzonych pochodziło z Wietnamu (37), dalsze miejsca zajmują Ukraina (24), Filipiny (15), Rumunia (13), Sri Lanka (11), Bułgaria (8) oraz Albania (7). Ofiary pochodziły spośród Maroka, Kenii, Ugandy, Zimbabwe, Konga a jedna osoba była bezpaństwowcem.

Cudzoziemskie ofiary handlu ludźmi, w przypadku gdy decydują się na opuszczenie Polski, posiadają prawo do bezpiecznego powrotów do kraju pochodzenia. System pomocy w dobrowolnym powrocie realizuje Biuro Międzynarodowej Struktury ds. Migracji (IOM) w Warszawie. W 2015 r. zdecydowało się na wówczas 7 osób, a przy roku 2014 - 17.

Handel ludźmi a mianowicie Polska prawnie walczy od 2010 roku

Definicję handlu ludźmi, która posiada umożliwić sądom skuteczną walkę z tego typu przestępstwami, wprowadzono do naszego kodeksu karnego w 2010 r. Zmiany są wynikiem ratyfikowanych przez Polskę ugód międzynarodowych. Przestępstwo handlu ludźmi jest zagrożone karą więzienia od trzech do 15 lat. W idea definicji handlem ludźmi wydaje się:

Werbowanie, transport, przewożenie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby, w celu jej wdrożenia, z zastosowaniem groźby lub użyciem siły bądź pozostałych form przymusu - uprowadzenia, oszustwa, podstępu, nadużycia potęgi lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności albo korzyści dla uzyskania potwierdzenia osoby sprawującej kontrolę nad tą osobą.

Wykorzystanie, zgodnie z definicją, może obejmować prostytucję lub odmienne formy nadużyć seksualnych, przymusową pracę lub służbę, niewolnictwo lub praktyki podobne do odwiedzenia niewolnictwa, zniewolenie albo zdjęcie organów. Nowe przepisy definiują także pojęcie niewolnictwa. Wedle zapisem "niewolnictwo jest nastrojem zależności, w którym człek jest traktowany jak obiekt własności".

Wprowadzenie do odwiedzenia polskiego prawa pojęcia handlu ludźmi wynikało z ratyfikowanego przez Polskę w 2003 r. protokołu z Palermo, uzupełniającego Konwencję ONZ przeciw międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2000 r. Inny dokument międzynarodowy odnośnie do tej kwestii to zwyczaj Rady Europy ws. prac przeciwko handlowi ludźmi, sporządzona w Warszawie w 2005 r., zwana Konwencją Warszawską.

Tagi: prawo prawa jednostki społeczeństwo Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: protheory
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Główne sposoby finansowania dla spółek MŚP. Nowy raport
Kredyt bankowy, z którego korzysta 20, 6 proc. przedsiębiorców jak i również limit na koncie służbowym (11, 4 proc. ) - to główne metody finansowania bieżącej działalności poprzez firmy MŚP - wypływa z…...
Górnicy JSW wracają do robocie. Prezes Zagórowski złożył rezygnację Surowce
Załogi dwóch korporacji węglowych wybiorą wiceprezesów ds. pracowniczych Silesian Coal ma plan na KWK Krupiński. Ale nie kopalni nie kupi JSW ma świeżego szefa. Szlęk za Zagórowskiego Kto przejmie…...
GUS: trendy w demografii zapowiadają trudności na rynku robocie i ubezpieczeń Informacje
Obserwowane tendencje w demografii zapowiadają bariery na rynku pracy jak i również ubezpieczeń społecznych w kolejnych latach - ocenia GUS w materiale poświęconym sytuacji ludnościowej w Polsce. "W okresie najbliższych…...
Grupa Pracuj inwestuje w Coders Lab - szkołę programowania
Grupa Pracuj, właściciel największego polskiego portalu rekrutacyjnego, chce pomóc kompaniom w znalezieniu pracowników, którzy będą świetnie odnajdywać się w cyfrowym świecie. Zainwestowała w jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych na terytorium…...
Grecja wkrótce porozumie się z wierzycielami Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...
Grecja przekazała EBC 3, 5 mld euro bieżących należności Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o fenomenalne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice…...
GPW: Obrót akcjami czterech giełdowych spółek zawieszony Giełda
Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie żądanie zawieszenia od piątku obrotu akcjami czterech spółek: Graviton Capital, Indygotech Minerals, Lark. pl i Ursus - poinformowała KNF w komunikacie.…...
Gospodarka urosła nieco bardziej, niż sądziliśmy. «Najgorsze już za nami» Informacje
Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I trymestrze 2013 r. o 0, 5 proc. w porównaniu z tym samym czasem rok wcześniej - poinformował w środę we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.…...
Nie znaleziono