Temat: Energetyka

🕓 11.07.2019
📂 Z kraju
👁 193
🗨
Co czeka polską energetykę pod rządami PiS?

 • ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
 • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
 • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
 • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Wyciszanie kopalń bądź jednak dosypywanie pieniędzy do odwiedzenia nierentownego biznesu? Kontynuowanie projektu elektrowni atomowej i wojna z wiatrakami? Polityka energetyczna, którą będzie prowadził rząd PiS ma wiele niejasnych punktów. A już zbytnio dwa tygodnie rząd wyczekuje pierwszy poważny sprawdzian a mianowicie globalny szczyt klimatyczny przy Paryżu. I wygląda na to, że Polska pozostanie węglową enklawą.

Z programu partii, która właśnie mieści pełnię władzy w Naszym narodzie wynika, że podstawą energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju ciągle będzie węgiel. Możemy na temat tym przeczytać w projekcie PiS-u, gdzie partia oznacza swoje strategiczne cele po polityce energetycznej. Podkreśla w tamtym miejscu, że jednym z nich jest „maksymalnie efektywne stosowanie węgla jako podstawowego naszego surowca energetycznego”.

Powyborcza rzeczywistość. Czy szykują się zmiany w spółkach Skarbu Państwa

Podstawa wówczas węgiel

W czasie kampanii wyborczej mówiła o tym również przyszła premier Beata Szydło, która stwierdziła, iż Polska powinna wykorzystać „ten potencjał, który mamy”, czyli węgiel. Wiceprezes PiS opowiadała również, że nasz państwo powinien „tworzyć zróżnicowany miks energetyczny, choć jego bazą wciąż powinien być węgiel”.

- Dla moją osobę nie ulega wątpliwości, hdy nie ma przyszłości krajowej gospodarki bez polskiego węgla. Nie istnieje też przyszłości naszego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - mówiła 5 października Beata Szydło podczas briefingu w Katowicach.

Nowy rząd oczami globalnym mediów

Polska węglową enklawą

Dlatego dla mnóstwo zaskoczeniem były dzisiejsze słowa posła PiS Grzegorza Tobiszowskiego (typowanego na wiceministra przy resorcie energetyki), który zapowiedział, że jego partia prowadzi analizy sektora górniczego, przygotowując program restrukturyzacji tej filii. Pod lupą ma znaleźć się każda śląska kopalnia. Poseł ocenił, że potrzebne może być "wyciszenie" poniektórych kopalń na okres dekoniunktury.

- Trzeba się zastanowić nad wyciszeniem kopalń, które mają trudno dostępne złoże, aby zdjąć część węgla w branży. Zlikwidowanie kopalni nie jest bezkosztowe, a z gospodarczego punktu widzenia może okazać się lepiej ograniczyć wydobycie, obniżyć zatrudnienie i utrzymywać przy „uśpieniu”, w gotowości do ponownego uruchomienia w momencie powrotu koniunktury. Mówi się, że powinna ona wrócić za 4-5 lat i ceny węgla wtedy wzrosną. Mielibyśmy przygotowane kopalnie do odwiedzenia ponownego wejścia na sektor w tym okresie - powiedział poseł.

Natomiast Krzysztof Tchórzewski, kandydat w ministra energetyki w rządzie Beaty Szydło stwierdził obecnie, że „nie ma mowy ani o wyciszaniu, czy o zamykaniu górnictwa". Podkreślił, że polskie elektrownie jak i również polska energetyka w 85 proc. bazują na węglu kamiennym. - Węgiel na prostu musi być, żeby Polacy mieli prąd - podkreślił.

Renegocjacja pakietu

Kolejnym strategicznym celem Prawa i Sprawiedliwości ma stanowić próba renegocjacji - według PiS - skrajnie niepożądanego dla Polski paktu klimatyczno-energetycznego. Uderza on bowiem a mianowicie zdaniem PiS - w polską branżę węglową.

„Największym utrudnieniem na rynku produkcji energii elektrycznej jest prowadzona za pośrednictwem Unię Europejską polityka klimatyczna, nakładająca obowiązki w toku obniżki emisji dwutlenku węgla. Antywęglowe lobby chce podnieść ustalone na poziomie 20 proc. cele redukcyjne. Zwiększenie deklaracji stwarza ryzyko obniżenia PKB, wzrostu bezrobocia, zaburzenia wytwarzania energii elektrycznej” - odczytujemy w programie PiS.

Władze partii zadeklarowały tutaj, że na „poziomie unijnym będą walczyć o zniesienie ekonomicznej i prawnej dyskryminacji wytwarzania energii elektrycznej spośród węgla kamiennego, żądając rewizji pakietu energetyczno-klimatycznego w zamian za zgodę Polski po innych kluczowych dla Unii europejskiej jako całości kwestiach”.

„Polska powinna dążyć do trwałego zwolnienia od postanowień tego paktu. Specyfika naszej gospodarki, w której więcej niż 90 proc. energii uzyskuje się z własnych zapasów węgla, całkowicie uzasadnia tego rodzaju żądanie” - podkreśla PiS.

Preludium do tegoż, co może wydarzyć się podczas globalnego szczytu klimatycznego w Paryżu, było zawetowanie przez prezydenta ustawy na temat ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto.

Co z OZE?

Kolejnym celem polityki energetycznej PiS mają stanowić „inwestycje w nowe źródła energii”. Wprawdzie władze partii podkreślają, że odrzucają promowanie „za wszelką cenę jednego kierunku rozwoju sektora energetycznego”, czyli Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), ale kilka zagadnień dalej możemy przeczytać, iż PiS ma „pozytywny stosunek do energii wiatrowej” oraz, że „należy wspierać rozwój instalacji wytwarzających energię elektryczną i ciepło ze źródeł odnawialnych, które korzystają wraz z zasobów dostępnych w konkretnym miejscu”.

Jednak ten „pozytywny stosunek” jest warunkowy. Nie zaakceptować może być uciążliwy gwoli mieszkańców. „Z powodu uciążliwości turbin wiatrowych dla lokatorów wprowadzimy zakaz sytuowania wiatraków w odległości 3 km od zabudowy mieszkalnej. Podłączenie dużej liczby elektrowni wiatrowych do krajowego systemu przesyłowego stwarza zresztą ryzyko zaburzeń w jego pracy. Praktyka pokazuje, że inwestycje po energię wiatrową wymuszają równoległe budowanie zapasowych elektrowni umownych. Konieczne jest więc budowanie i utrzymanie dwóch równoległych systemów energetycznych, co powiększa koszty” - czytamy przy programie PiS.

Elektrownie

Kolejnym strategicznym celem polityki energetycznej PiS jest „unowocześnienie polskich elektrowni”.

Zdaniem rządzącej partii zaniechania inwestycyjne w energetyce ostatnich lat obejmują m. in. zawieszenie budowy elektrowni w Ostrołęce i Opolu, zamrożenie planu BalticPipe, czyli podmorskiego gazociągu łączącego Polskę i Danię, czy nierozstrzygnięcie kwestii elektrowni atomowej. Jednakże w kwestii budowy elektrowni jądrowej system PiS sam nie zapewnia jednoznacznej odpowiedzi. Beata Szydło podczas kampanii wyborczej mówiła tylko o potrzebie konwersacji „o alternatywnych źródłach energii”, podkreślając, że podstawą krajowej energetyki jest i zanim długi czas będzie węgiel.

Natomiast Paweł Szałamacha, który po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych był typowany na ministra gospodarki (ostatecznie jest kandydatem na szefa resortu finansów a mianowicie red. ) mówił po połowie października na stronach „Wprost”, że „za kilkanaście lat pojawi się obok nas dodatkowe zapotrzebowanie na energię". "Krajowe siłownie nie zaakceptować dadzą rady, więc przy Polsce mamy miejsce w co najmniej dwa bloki nuklearne" - wskazał.

Do kwestii energetyki atomowej odniósł się dziś Krzysztof Tchórzewski, kandydat na ministra energetyki. Pytany o przyszłość ciepła atomowej w Polsce odpowiedział, że "nie mówi nie". Dodał jednak, że atom nie rozwiąże naszych problemów energetycznych. - Może stanowić takim samym dodatkiem jak energia odnawialna - podkreślił.

Ministerstwo energetyki

W programie PiS zapowiedział też stworzenie Ministerstwa Energetyki. Te plany potwierdzono podczas prezentacji składu nowego rządu. Szefem resortu ma zostać Krzysztof Tchórzewski.

Superminister na czele superresortu. "Obecny rząd na tym zyska"

Jak zapowiedziała Beata Szydło, Tchórzewski zostanie początkowo powołany na stanowisko ministra bez teki, z zadaniem organizowania ministerstwa energetyki. Motywem jest brak możliwości utworzenia Ministerstwa Energetyki na podstawie obecnej ustawy o działach administracji rządowej. Potrzebna zostanie zatem zmiana tej ustawy.

To polityk wraz z bogatym doświadczeniem rządowym. Pełnił bowiem funkcję sekretarz formy w ministerstwie transportu jak i również gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka, a potem sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Był również posłem na Sejm I, III, V, VI, VII kadencji. W tegorocznych wyborach skutecznie ubiegał się na temat reelekcję. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.

Autor: Steiny23uk
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Cypr - co warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego na temat łagodnym i ciepłym klimacie, nad którą niemal cały rok świeci słońce. Kluczowym punktem na mapie Cypru jest majestatyczna Skała Afrodyty…...
Christopher Bailey z Burberry na temat efektach brexitu Wraz ze świata
Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz wiedzieć Żyją wiele kilometrów od Londynu…...
Chińska giełda dalej traci Giełda
W dzień po tym jak indeks w Szanghaju odnotował największą stratę od przeszło ośmiu lat, azjatyckie parkiety kontynuują wczorajszą tendencję - choć już trochę łagodniej. Na minusie zakończył się wtorkowy…...
Chiny chcą zatrzymać wzrost liczby mieszkańców Pekinu Ze świata
"Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy…...
CETA. PE ratyfikował umowę na temat wolnym handlu UE-Kanada Ze świata
Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Debata zanim głosowaniem stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta NA JUKATAN Donalda Trumpa.…...
Ceny ropy w Londynie i Nowym Jorku rosną Surowce
"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ceny mieszkań przestały rosnąć Nieruchomości
Ceny mieszkań potrafią zacząć wkrótce spadać a mianowicie wynika z analizy Home Broker i Open Finance. - Jest pewna nadzieja dla tych, który sądzą o kupnie - mówił w programie "Biznes dla Ludzi"…...
Nie znaleziono