GetBack pokazał niezaudytowany raport. Gigantyczna strata

🕓 02.08.2019
📂 Z kraju
👁 228
🗨
GetBack kolejny raz zmienia datę publikacji raportu rocznego

Strata netto grupy GetBacku wyniosła w 2017 roku blisko 1, 33 miliarda złotych wobec 200 milionów złotych zysku rok wcześniej - wynika ze wstępnego, niezaudytowanego sprawozdania finansowego grupy.

Ze wstępnego sprawozdania windykatora wynika, że strata operacyjna w 2017 roku wyniosła 1, 18 mld zł wobec 234, 7 mln zł zysku w 2016 r.

Spółka podała, że od 1 stycznia 2018 r. do miesiąca publikacji skonsolidowanego sprawozdania za 2017 r. wyemitowane zostały obligacje o łącznej wartości nominalnej 465, 4 mln zł. Spłaty w tym okresie wyniosły (w wartości nominalnej) 241, 1 mln zł.

Spółka po osobnym komunikacie podała, hdy przesunęła termin publikacji referatu za pierwszy kwartał. Meldunek ten ma być opublikowany 29 czerwca, a nie 30 maja, jak zakładano wcześniej.

"Aktualnie trwają prace nad sporządzeniem ostatecznego sprawozdania finansowego emitenta zbyt rok 2017, jak także nad zakończeniem procesu testowania przez firmę audytorską wymienionego wyżej sprawozdania" - napisano w komunikacie GetBacku.

Duży bank przejmuje SKOK Rafineria

Ocena KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała we wtorek, że osoby z kierownictwa GetBack przeprowadziły operacje finansowe, posiadające na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności, bo szacunek ta doprowadziłaby do obniżenia wyniku finansowego spółki.

Operacje te polegały w tym, wynika z komunikatu KNF, że przed końcem poszczególnych okresów sprawozdawczych spółka GetBack przeprowadzała operacje handlu portfeli wierzytelności, należących do tej samej grupy kapitałowej, w rzecz podmiotów nie wchodzących w skład grupy kapitałowej GetBack.

Miało to na celu rozpoznanie w rachunku zysków i strat sprawozdań finansowych Spółki i jej grupy kapitałowej przychodów z przeprowadzonych operacji sprzedaży, w miejsce strat, które wynikłyby z wyceny bilansowej sprzedawanych portfeli wierzytelności.

Koniec zawieszenia. Od piątku wraca obrót akcjami polskiego producenta

Następnie, zanim końcem innego okresu sprawozdawczego, sprzedane portfele, ze zmienionymi danymi identyfikacyjnymi, były odkupywane zwrotnie przez podmioty z grupy kapitałowej GetBacku. Portfele te, jako nowo zdobyte, wyceniane były według zalety wynikającej z ceny zakupu. Operacja taka pozwalała ponownie uniknąć - wynikającej z przepisów o rachunkowości a mianowicie wyceny bilansowej tych portmonetek, opartej na prognozach korporacji w zakresie odzysków spośród poszczególnych wierzytelności.

Komunikat informuje także o ustaleniach KNF, że "transakcja wykonana w sierpniu 2017 r., na podstawie której GetBack nabył 100 proc. akcji spółki EGB Investments zbytnio cenę 209 mln złotych, nie przyniesie spółce spodziewanych korzyści ekonomicznych i niezbędny jest odpis aktualizujący cena wartości firmy ujętej przy skonsolidowanych aktywach".

Sprawa w prokuraturze

KNF przypomina, że w sprawie GetBacku skierowała dwa zawiadomienia do prokuratury - 26 04 i 18 maja. Pierwsze związane było "z kupnem przez emitenta spółki EGB Investments za cenę siedmiokrotnie przekraczającą wartość jego aktywów netto i ujęciem po skonsolidowanych aktywach wartości firmy związanej z tą transakcją w nieuzasadnionej wysokości". Następne, uzupełniające, związane z pobraniem przez GetBack "celowych działań prowadzących do podania przy skonsolidowanym raporcie półrocznym za I półrocze 2017 r. oraz w księgach rachunkowych nierzetelnych danych".

Ponadto 10 maja wszczęto procedura administracyjne w przedmiocie nałożenia na GetBack kary administracyjnej "w związku z nieprzekazaniem do publicznej wiadomości wiadomości poufnych w toku nieprawidłowości w wywiązywaniu się w 2018 roku z zobowiązań wynikających z emisji obligacji za pośrednictwem spółkę".

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. akcje GetBacku zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S. A. w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej akcji.

Obrót akcjami czterech giełdowych spółek zawieszony

W kwietniu GPW, na konkluzja KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano spółka GetBack podała, że prowadzi pertraktacje z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju przy sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do odwiedzenia 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, iż informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą tego typu rozmowy. To wywołało reakcję KNF.

W konsekwencji całej sprawy rada nadzorcza GetBacku odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego wraz z stanowiska prezesa spółki, natomiast rezygnację z funkcji przedstawicieli zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła. Wskazówka oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa. 7 maja zrezygnował on spośród funkcji w zarządzie jak i również radzie nadzorczej. Wcześniej wraz z członkostwa w radzie nadzorczej zrezygnowała też Alicja Kornasiewicz.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza spółki powołała Przemysława Dąbrowskiego na stanowisko prezesa oraz Magdalenę Nawłokę na stanowisko członka zarządu.

9 maja Zdanie Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego spółki GetBack.

Według KNF, GetBack wyemitował obligacje o łącznej wartości 2, 58 mld zł, których posiadaczami zostały 9242 podmioty, w tymże 9064 osoby fizyczne jak i również 178 instytucji finansowych.

Autor: Апполлинарий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Gdzie warto jechać w 2019 roku? Nagrody TripAdvisor
TripAdvisor, czołowy witryna agregujący opinie turystów, przyznał tegoroczne wyróżnienia "Tavellers 'Choice". Ewidencja nagrodzonych powstała na bazie głosów milionów użytkowników strony www, którzy wybrali ulubione stanowiska swoich podróży. Niezależnie od tego, czy szukasz…...
Gazprom i Nowatek łączą moce  Informacje
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom Turecki Potok…...
Futurystyczne pojazdy na Geneva Motor Show 2017  Moto
Prezes Daimlera: silniki Diesla powinny pozostać na rynku Salon w Genewie. 10 nowości, które musisz zobaczyć Ten sam produkt, gorszy zestaw. Nasi sąsiedzi protestują Punkty karne sprawdzisz w internecie.…...
Fundacje Grzegorza Biereckiego i inwestycji w Getin Noble Bank
Nie 1-a, lecz dwie fundacje związane z senatorem Grzegorzem Biereckim chciały założyć lokaty przy Getin Banku Leszka Czarneckiego. Działo się to w czasie, gdy prokuratura zajmowała się sprawą wyprowadzenia pieniędzy spośród…...
Frankowiczom trudno wygrać z bankami  Waluty
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc gwoli frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej…...
Francuzi za zniesieniem sankcji w Rosję  Ze świata
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Posiadłość z XIX wieku za 56 zł. Para zdecydowała się dzięki nietypową…...
Forsal: za granicą jest obecnie 2, 6 mln Polaków
W Polsce nie zaakceptować mieszka już 2, sześć mln obywateli - powstaje z danych Kościoła Katolickiego. To o 300 tys. osób więcej niż przekazuje Główny Urząd Statystyczny a mianowicie podaje "Dziennik Gazeta…...
Nie znaleziono