Temat: 12 listopada nieograniczony od pracy

🕓 13.06.2019
📂 Z kraju
👁 144
🗨
12 listopada wolny od robocie a rozprawy w sądach. Komentarze

  • Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje przy poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Który świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od momentu pracy. Które sklepy pozostaną otwarte?
  • 12 listopada wolny od pracy. Gowin: to nie była odpowiednia decyzja

Zamieszaniem przy sądach - tym ma możliwość skończyć się uchwalanie w ostatnią chwilę dodatkowego poranka wolnego 12 listopada. - Sąd będzie musiał ustalać inną datę rozprawy. Ten nowy termin, w relacji od obłożenia sądów, być może być nawet za pół roku - zauważył po programie "Bilans" Ziemisław Gintowt z Naczelnej Rady Adwokackiej. - W poniedziałek nie zaakceptować odbędą się tysiące rozpraw - dodał sędzia Piotr Gąciarek.

Na najbliższym posiedzeniu 7-9 listopada, Sejm zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z szansie Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z nią 12 listopada 2018 r. ma okazać się dniem wolnym od pracy, co oznacza także odwoływanie zaplanowanych na ten dzionek rozpraw.

Za pół roku

- Jeżeli odrzucić będzie rozpraw, to wynika pytanie, czy sąd winien na temat poinformować obywateli, bądź też przyjmujemy, że obywatele z mediów dowiedzieli się, że tych rozpraw nie będzie - powiedział po TVN24 BiS Ziemisław Gintowt z Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jak zauważył, periodu na poinformowanie stron przez sąd będzie bardzo niedużo (ustawa o wolnym dniu nie zakończyła jeszcze etapu parlamentarnego), a z innej strony nie wszyscy śledzą informacje albo przebywają aktualnie w naszym kraju.

Premia zbytnio niepodległość. Hojny gest państwowej spółki

- Zdanie będzie musiał wyznaczyć odrębną datę rozprawy. Ten nieznany termin, w zależności od obłożenia sądów, może okazać się nawet za pół roku a mianowicie dodał Ziemisław Gintowt.

Adwokat zaznaczył, że wraz z jednej strony wielu z nas stanie się zadowolonych z dnia nieograniczonego i przyjmie ustanowienie miesiąca wolnego "z prawdziwą przyjemnością", z drugiej jednak mnóstwo ludzi będzie musiało zmieniać swoje plany.

- Jest to głęboko niepokojące, bo ludzie lubią przewidywalność sytuacji, pewność, porządek. Dobrze by było, gdyby politycy uwzględniali te elementy po swoich działaniach - zaznaczył Gintowt.

Tysiące spraw

Zdaniem Piotra Gąciarka, sędziego Sądu Okręgowego w Stolicy polski i członka Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", niespodziewany dzień wolny to w niższym stopniu jest problem dla sędziów, bo pracują też w weekendy, ale przede wszystkim kłopot dla zwykłych obywateli.

- Zdanie to często życiowe kwestii ludzi, wielki stres. (... ) Świadomość tego, że moja sprawa, na którą czekam, wierzę, że posiadam rację, zostanie odwleczona o kilka miesięcy, to wydaje się być dramat - zauważył przy TVN24 BiS.

Pytany o to, czy sędziowie w takiej sytuacji mają możliwość dopisywać sprawy z dwunastu listopada do wokand w kolejne dni, zauważył, iż "w szczególnych przypadkach faktycznie, ale to dociążanie dzierży pewne granice".

- To nie jest tak, że 100 procent kwestii, a to będą tysiące spraw, które w poniedziałek się nie odbędą, powiedzie się dopisać za miech, szczególnie w stolicy polski, bo tam jest ich za wiele - dodał sędzia Piotr Gąciarek.

Dodatkowy dzionek wolny

Kolejna grupa może pracować 12 listopada. Resort rozwiewa wątpliwości

Ustawę o święcie narodowym z szansie setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Sejm uchwalił 23 października. Projekt jest złożony przez posłów PiS dzień wcześniej.

Autorzy ustawy argumentowali, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd plan uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Senat 26 października poparł ustawę o święcie narodowym z sposobności 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ale wraz z poprawkami. W tej sprawy ustawa musi wrócić służące do Sejmu.

Senatorowie poparli m. in. poprawkę w celu ustawy skreślającą preambułę ustawy oraz usunięcie sformułowania, hdy święto będzie miało rys uroczysty.

Opowiedzieli się również za poprawką zmierzającą do tego, aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały zasady dotyczące zredukowania handlu, analogiczne do aktualnych w niedzielę i różne dni świąteczne. Odrzucono a poprawkę zmierzającą do owego, aby w dniu 12 listopada br. służba stanu zdrowia pracowała tak jak po dni wolne od robocie.

Pod koniec października rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę na temat ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od czasu pracy. Jak ocenił, parlament podjął "słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę".

Autor: Арпад-роберт
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Cypr - co warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego na temat łagodnym i ciepłym klimacie, nad którą niemal cały rok świeci słońce. Kluczowym punktem na mapie Cypru jest majestatyczna Skała Afrodyty…...
10. Europejski Kongres Gospodarczy przy Katowicach
Około dziesięciu tysięcy gości weźmie udział w rozpoczynającym się czternaście maja w Katowicach X Europejskim Kongresie Gospodarczym. Po stolicy Górnego Śląska, prócz biznesmenów, pojawią się pełnomocnicy rządów i unijni komisarze.…...
Nie znaleziono