Boeingi uziemione, polskie linie podzielone. "Takie problemy są nieakceptowalne"

🕓 26.07.2019
📂 Z kraju
👁 58
🗨
Enter Air planuje wystąpić do odwiedzenia Boeinga o odszkodowanie, AMERICAN AIRWAYS nie podjął decyzji

Polska czarterowa linia lotnicza Enter Air planuje wystąpić o odszkodowanie do Boeinga w związku z uziemieniem maszyn typu B737 MAX 8. Na razie w taki krok nie zdecydowały się Polskie Linie Lotnicze LOT. "LOT nie podjął ostatecznych decyzji" - odczytujemy w odpowiedzi przesłanej. pl.

"Jesteśmy w nieustannym kontakcie z naszymi Partnerami i pracujemy nad wyjściem problemu na drodze współpracy" - dodano w informacji biura prasowego LOT.

Jednocześnie przedstawiciele przewoźnika podkreślili, że "LOT nie podjął też żadnych wiążących wyborów w sprawie przesunięcia dostaw kolejnych samolotów Boeing 737 MAX 8". "Czekamy dzięki ustalenia producenta i firm lotniczych dotyczących przywrócenia możności wykonywania operacji tymi samolotami" - wyjaśniono.

Cytowany w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" Adrian Kubicki, rzecznik LOT, podkreślał: - Będziemy dochodzić roszczeń wynikających wraz ze strat, poniesienia dodatkowych kosztów czy utraconych korzyści, które generują uziemienia maszyn.

Polski przewoźnik ma aktualnie w swojej flocie 5 maszyn typu B737 MAX 8. "Natychmiast po tymczasowym wyłączeniu pięciu samolotów B737 MAX 8 z floty, LOT podjął decyzję na temat wyleasingowaniu czterech maszyn – w poniższym Boeingów 737-800" a mianowicie informował kilka dni nim przewoźnik.

Kosztowna operacja na polskim niebie. Linie zastępują boeingi 737 MAX

Jak wskazano, "pozwoliło to na zabezpieczenie adaptacji zaplanowanych operacji, tak dlatego oznacza to, że rejsy odbywają się zgodnie z rozkładem. O jednostkowych odwołaniach, o ile występują, Pasażerowie będą informowani z odpowiednim wyprzedzeniem".

Odszkodowanie

Plan wystąpienia o odszkodowanie do producenta maszyn potwierdził natomiast. pl Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

"Jesteśmy po stałym kontakcie z Boeingiem i planujemy wystąpić o odszkodowanie. Takie problemy istnieją nieakceptowalne. Każdą maszynę możemy usprawnić i doprowadzić do perfekcji i liczymy, hdy Boeing zapewni nam całkowite bezpieczeństwo użytkowania tych samolotów" - czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej informowaliśmy, hdy odszkodowania od amerykańskiego koncernu domaga się norweski niskobudżetowy przewoźnik lotniczy Norwegian Air Shuttle. Taki krok zapowiedziały także czeskie linie aeronautyczne Smartwings.

Boeing: "pełne zaufanie" do maszyn

Jak pisało jednak CNN, producent może pozwolić sobie na tego typu wydatek. W ubiegłym roku kalendarzowego Boeing osiągnął bowiem rekordowe przychody w wysokości 101 miliardów dolarów i dziesięć, 6 miliarda dolarów przychodu. Tymczasem prognozy na ten rok są jeszcze lepsze.

W ubiegłym tygodniu Boeing poinformował w komunikacie, że ma "pełne zaufanie" do bezpieczeństwa maszyn 737 MAX. Jednak po konsultacji z amerykańską Federalną Administracją Lotnictwa Cywilnego (FAA), amerykańską Krajową Radą ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz władzami lotniczymi i jej odbiorcami na całym świecie, Boeing zdecydował o zaleceniu FAA tymczasowego zawieszenia operacji wszystkich 371 samolotów typu 737 MAX.

Reuters poinformował w sobotę - powołując się na źródła zbliżone do producenta - że amerykański koncern planuje zaktualizować oprogramowanie we wszystkich samolotach typu 737 MAX maksymalnie w ciągu 10 dzionki.

Uziemione boeingi

Obecnie zawieszone są loty wszelkich samolotów 737 MAX. Boeing dostarczył do tej pory około 370 maszyn 737 MAX 8 i 737 MAX 9 i posiada złożone zamówienia na około 5000 kolejnych.

10 marca Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airways rozbił się kilka minut po starcie z lotniska w Addis Abebie. Przy katastrofie zginęło 157 ludzi - wszystkie znajdujące się na pokładzie.

Była to druga katastrofa tego modelu samolotu, który zanurzył się do komercyjnej eksploatacji niespełna dwa lata temu. U dołu koniec października 2018 roku kalendarzowego taki sam samolot rozbił się w Indonezji.

Autor: Абдуллажан
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Emerytury dla kobiet urodzonych w 1953 roku. Stanowisko ZUS
Korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch tygodni miał oznaczać ponowne przeliczenie emerytur, a w rezultacie podwyżkę świadczeń dla dziesiątków tysięcy kobiet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych studzi jednak wiara w przyszłość części…...
Elon Musk przekształca Teslę w koncern energetyczny
Elon Musk potrzebuje połączyć dwie części swojego imperium - Teslę i SolarCity. Jego firma produkująca elektryczne samochody zaoferowała nieopodal 3 mld dolarów zbyt kupno SolarCity - przedsiębiorstwa, która produkuje i instaluje…...
Eksport usług w Polsce - prognozy
Eksport usług z Polski będzie rósł rocznie po tempie ok. 7 proc. podczas następnych 15 czasów, podczas gdy eksport towarów zostanie wzrastał w tym okresie w tempie 5 proc. rocznie - poinformował…...
Ekspert: cyberszpiedzy atakują polskie firmy energetyczne  Informacje
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego…...
Eksperci domagają się zmian przy przepisach dot. opiekunek po Niemczech  Ze świata
Ruszają największe rynki przemysłowe świata. Polskie przedsiębiorstwa stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na erotycznym. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano więcej niż 50 "niemieckich" lotów…...
Echo Look Amazon - zdolna kamera
Amazon zaprezentował Echo Look, sterowaną głosem kamerę, która wyrządzi ci zdjęcie i oceni stylizację. Naturalnie jeszcze z kolei zapłacisz. Pomysł, słusznie skądinąd, może wywołać gęsią skórkę. Ale jest też dobitnym świadectwem…...
E-dowody od marca. Miała być rewolucja, a jak stanie się w praktyce?  Skład PIENIĄDZE
Od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody własne z warstwą elektroniczną. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że oryginalne dowody w tym r. otrzyma 1-1, 5 miliona Polaków. Samo wyprodukowanie kart z warstwą…...
Nie znaleziono