Kłopoty z podwyżką emerytur. "Jeśli ZUS odmówi, wykorzystałbym ścieżkę prawną"

🕓 25.07.2019
📂 Z kraju
👁 11
🗨
Emerytury dla kobiet urodzonych w 1953 roku. Stanowisko ZUS

Korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch tygodni miał oznaczać ponowne przeliczenie emerytur, a w rezultacie podwyżkę świadczeń dla dziesiątków tysięcy kobiet. Zakład Ubezpieczeń Społecznych studzi jednak wiara w przyszłość części zainteresowanych i twierdzi, że nie ma możliwości ponownego przeliczenia emerytury po upływie pięciu lat od momentu jej przyznania. Wyjściem pozostanie droga sądowa - tłumaczy ekspert.

Sprawa tyczy się kobiet urodzonych w 1953 roku, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę - mając 55 lat i po przepracowaniu trzydziestu lat.

Kobiety, które otrzymywały wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracowały, odprowadzając składki do ZUS, liczyły, że gdy osiągną wiek emerytalny będą miały wyższe świadczenie - bo zakład doliczy dodatkowe składki.

List z ZUS z informacją o podwyżce. Wysyłka już się rozpoczęła

Tymczasem 1 stycznia 2013 roku wprowadzono przepis, zgodnie z którym jeżeli ubezpieczony pobierał wcześniejszą emeryturę, to podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń. Czyli nie zaakceptować tylko emerytura nie będzie wyższa, ale zostanie wyraźnie obniżona.

W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Leon Kieres zaznaczył, że damy urodzone w 1953 r., "które zdecydowały się ukończyć na wcześniejszą emeryturę, w chwili podejmowania tej woli nie wiedziały o konsekwencjach, jakie ta decyzja będzie miała w odniesieniu do ich przyszłego świadczenia, to znaczy emerytury po osiągnięciu ogólnego wieku emerytalnego".

- Gdyby kobiety te dysponowały wiedzą o tym, hdy pobieranie wcześniejszej emerytury będzie prowadziło do obniżenia bazy obliczenia powszechnej emerytury, być może wcale nie zdecydowałyby się na skorzystanie z tej możliwości - wyjaśniał sędzia Kieres.

Decyzja ZUS

Po tym osądu uczestniczka postępowania przed Trybunałem posłanka PiS Barbara Bartuś, oceniła, że w konsekwencji kobiety, które urodziły się w 1953 roku jak i również skorzystały z wcześniejszej emerytury, będą mogły zwrócić się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie lepszego świadczenia.

Tak prosto jednak nie będzie. Całokształt za sprawą stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o jakim jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza". Po pierwsze ZUS nadal czeka na uzasadnienie wyroku i od jego uzależnia kwestię podwyżek i wyrównania za ubiegłe czasy. Po drugie zdaniem zakładu odrzucić ma możliwości ponownego przeliczenia emerytury po upływie pięciu lat od jej przyznania.

Zakład w informacji przesłanej. pl powołuje się na Kodeks postępowania administracyjnego, który "kategorycznie wyłącza sposobność uchylenia decyzji (o otrzymaniu emerytury i obliczeniu do niej na nowo - red. ) po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia".

"Niestety więc ZUS nie ma możności uchylenia decyzji w sytuacji tych kobiet z rocznika 1953, u których od czasu doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat" - wyjaśnił w riposty na nasze pytania rzecznik zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Od każdej decyzji ZUS-u mamy jednak prawo odwołać się do sądu. Jak i również właśnie tę drogę paniom z rocznika 1953 rekomenduje dr Marcin Wojewódka spośród Instytutu Emerytalnego, były wiceprezes zakładu.

- Powinno się zwrócić się do ZUS o informację indywidualną, lub wyrok TK stosuje się do mojej sytuacji. Jeżeli ZUS odpisze, że gdyby się nie przedawniło, wówczas byłaby wyższa emerytura, wówczas osoba ta powinna się zwrócić do ZUS o wypłatę. Jeśli ZUS odmówi, wówczas wykorzystałbym ścieżkę prawną – mówi w rozmowie z. pl.

Więcej niż jeden grosze co miesiąc. To najniższe i najwyższe renty w Polsce

Koszty zmiany prawa

Z wyszkolonej przez analityków rządowych na rzecz Senatu oceny skutków regulacji ewentualnej zmiany prawa ma swoje źródła, że problem dotyczy blisko 143 tysięcy kobiet, a koszt dla ZUS (czyli tak naprawdę dla budżetu państwa) wyniósłby 4 miliardy zł w ciągu 20 lat. Dawny to materiały przygotowane po 2016 roku.

Według późniejszych wyliczeń resortu pracy, na które powoływała się PAP, chodziło o około 112, 5 tysiąca pań.

Natomiast ze wstępnych szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w świat dotyczy to połowy wraz ze wspomnianych ponad 140 tyś kobiet urodzonych w 1953 roku.

Część z nich bowiem jeszcze wydaje się być pracuje i jednocześnie pobiera wcześniejszą emeryturę. Część wystąpiła o emeryturę powszechną według 2014 roku i na razie nie dotyczą katalogów zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Będą mogły więc wnioskować, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, o ponowne przeliczenie emerytury.

Autor: PineAppleBerri
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Elon Musk przekształca Teslę w koncern energetyczny
Elon Musk potrzebuje połączyć dwie części swojego imperium - Teslę i SolarCity. Jego firma produkująca elektryczne samochody zaoferowała nieopodal 3 mld dolarów zbyt kupno SolarCity - przedsiębiorstwa, która produkuje i instaluje…...
Eksport usług w Polsce - prognozy
Eksport usług z Polski będzie rósł rocznie po tempie ok. 7 proc. podczas następnych 15 czasów, podczas gdy eksport towarów zostanie wzrastał w tym okresie w tempie 5 proc. rocznie - poinformował…...
Ekspert: cyberszpiedzy atakują polskie firmy energetyczne  Informacje
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego…...
Eksperci domagają się zmian przy przepisach dot. opiekunek po Niemczech  Ze świata
Ruszają największe rynki przemysłowe świata. Polskie przedsiębiorstwa stawiają na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na erotycznym. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano więcej niż 50 "niemieckich" lotów…...
Echo Look Amazon - zdolna kamera
Amazon zaprezentował Echo Look, sterowaną głosem kamerę, która wyrządzi ci zdjęcie i oceni stylizację. Naturalnie jeszcze z kolei zapłacisz. Pomysł, słusznie skądinąd, może wywołać gęsią skórkę. Ale jest też dobitnym świadectwem…...
E-dowody od marca. Miała być rewolucja, a jak stanie się w praktyce?  Skład PIENIĄDZE
Od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody własne z warstwą elektroniczną. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że oryginalne dowody w tym r. otrzyma 1-1, 5 miliona Polaków. Samo wyprodukowanie kart z warstwą…...
Dymisja prezesa Sądu Apelacyjnego
Prezes krakowskiego sądu apelacyjnego, Krzysztof Sobierajski, złożył rezygnację. Dymisja ma związek ze kwestią przywłaszczenia ponad 10 mln zł i śledztwem rzeszowskiej prokuratury. - Nie dopuściłem się żadnych prac przestępczych…...
Nie znaleziono