Temat: Niedziele wolne od momentu handlu

🕓 20.07.2019
📂 Z kraju
👁 8
🗨
Druga niedziela bez handlu

  • Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są rezultaty rządowej analizy zakazu handlu
  • Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią
  • "Pogorszy się sytuacja niewielkich sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian w handlu
  • "Kompromitujemy się przed innymi państwami UE". Apel do przedstawienie premierowe w sprawie handlu

Dziś druga niedziela z zakazem handlu. Zakupów nie zaakceptować zrobimy w większości dużych sklepów i galerii handlowych. Wyjątkiem są te działające na dworcach. Zakaz nie dotyczy również między odmiennymi małych sklepów, które są mogły być otwarte u dołu warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub jakiś człowiek z jego rodziny.

Ustawa ograniczająca handel przy niedziele obowiązuje od 1-wszą marca 2018 roku. Miniona niedziela była pierwszą, która została objęta zakazem gospodarki.

W 2018 r. Polacy będą mogli uczynić zakupy w 21 niedziel. W marcu zakupy będziemy mogli zrobić 25 marca. Natomiast w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa a mianowicie 29 kwietnia.

Liczne wyjątki

Rekord w sobotę i pustki w niedzielę. Galerie straciły milion klientów na zakazie handlu

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w gospodarki kwiatami, wiązankami, wieńcami jak i również zniczami przy cmentarzach, przy zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepikach z prasą, biletami łączności miejskiej, wyrobami tytoniowymi, talonami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w hotelach oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku a także placówki organizowane wyłącznie dla festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych w dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach komercyjnych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

Spod zakazu wyłączono także sprzedaż ryb także wprost "z burty" oraz z punktów pierwszej zbytu.

Handel w niedziele będzie także funkcjonował na terenie jednostek więziennych, militarnych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach zdrowotnych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, oraz w zakładach leczniczych przeznaczonych dla ludzi wymagających całodobowego monitoringu.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może rozewrzeć w niedziele placówkę wyłącznie wtedy, gdy sprzedaż wiedzie "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepików.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od czasu 1 tys. zł do 100 tys. zł, zaś przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Niedziele wolne od handlu w 2018 r.

Kontrole w sklepach

Jak ogłosiła w czwartek Państwowa Inspekcja Pracy większość placówek handlowych przestrzegała zakazu handlu w minioną niedzielę. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamykane, a w małych placówkach pracowali właściciele bądź członkowie ich rodziny.

Jak mówił w czwartek Naczelny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, "w pierwszą niedzielę objętą zakazem handlu inspektorzy sprawdzili 7 tys. placówek komercyjnych, większość z nich była zamknięta". - W 2, 5 tys. placówek, które były otwarte przeprowadzili kontrole - dodał. Tłumaczył, iż były to sklepy wytypowane z własnego uznania inspekcji, ale także zgłaszane na infolinie.

Niedzielny zakaz handlu. Inspekcja roboty ujawnia wyniki kontroli sklepików

PIP podała także przykłady naruszania i obchodzenia zakazu handlu w niedziele 11 marca. W trzech sklepach w Zakopanem ze sprzętem sportowym naruszono zakaz gospodarki, próbując go ukryć u dołu pozorem wypożyczalni sprzętu sportowego. Na sklepach wywieszono szyld "Usługi", a w środku prowadzony był normalny kupiectwo.

Z kolei w Łodzi prace wykonywała osoba z Ukrainy zatrudniona w podstawie umowy zlecenia.

Także w Łodzi po jednym ze sklepów pracę wykonywał właściciel oraz pani zatrudniona na bazie umowy zlecenia. Początkowo podczas kontroli właściciel odmówił podania niezbędnych danych, uniemożliwił identyfikację kobiety a także zażądał wyjścia inspektorów wraz z sklepu. Inspektorzy wezwali policję.

W Gdańsku - jak przypomniała PIP a mianowicie obiektem budzącym największe emocje jest Galeria Metropolia, jaka od 9 marca 2018 roku ma status dworca. Inspektorzy skontrolowali w niej 18 otwartych punktów handlowych. W większości obsługiwane były one przez właścicieli lub najbliższą rodzinę. Na stronach otwartych punktów zamieszona była informacja: "Szanowni Państwo w dniu dzisiejszym obsługujemy wyłącznie Podróżnych. Za utrudnienia przepraszamy".

Inspektorzy nie kontrolowali znajdujących się na rejonie Galerii Metropolia aptek, sklepiku spożywczego ani sklepów pochłaniających się sprzedaż gazet, biletów, papierosów.

Autor: ttt
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google Pixel 2. Premiera smartfonów  Tech
Dwa tygodnie po premierach iphoneów od Apple, Google zaprezentował w środę dwa świeże modele telefonów: Google Pixel 2 i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od klasy wynoszą…...
Donald Trump wzmacnia dolara. Ustawa budżetowa przeszła przez Senat
W czwartek późnym wieczorem w amerykańskim Senacie udało się wybrać projekt ustawy budżetowej w rok fiskalny 2018, jakie możliwości bardzo przybliża oczekiwaną poprzez rynki reformę podatków. - To ogromny sukces Republikanów…...
Dominic Raab nowym brytyjskim ministrem do spraw brexitu  Ze świata
Eurosceptyczny poseł Partii Konserwatywnej Dominic Raab pozostał powołany w poniedziałek na stanowisko ministra do kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej z tejże funkcji zrezygnował David Davis. Jego nominacja została…...
Dobry start w kolejnych latach. Ministerstwo rodziny opublikowało wzór ustawy
Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed majówką. Ministerstwo podało terminy wypłat Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze energii…...
Dlaczego TVN24 został ukarany przez KRRiT?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała uzasadnienie wyborów o nałożeniu na TVN24 1, 4 mln złotych kary za relacjonowanie protestów przed Sejmem w dobach 16-18 grudnia ub. r. Regulator zarzuca stacji…...
Dino - wyniki finansowe po 2016 roku
Dino Nasze państwo ma za sobą odpowiedni rok. W 2016 r. sieć dyskontów zarobiła w czysto 151, 2 mln zł wobec 122, dwóch mln zł zysku dwanaście miesięcy wcześniej. Przychody…...
Deutsche Bank ostrzega inwestorów zanim kiepskimi wynikami
Dostali setki euro dopłaty do auta. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...
Delegowanie pracowników w UE. Naprawy PE
Coraz bliżej do wejścia w żywot nowych przepisów o pracownikach delegowanych. Komisja Parlamentu Europejskiego ds. zatrudnienia i rzeczy socjalnych przegłosowała w poniedziałek poprawki do projektu nowelizacji dyrektywy UE. Nowelizacja instrukcje o pracownikach…...
Nie znaleziono